ABA liga: LoŔa Zvezda poražena u Baru
10.02.2020 mojacrvenazvezda.net

Utakmicu koja je značila skoro pa obezbeđeno učeŔće u plej -ofu, naÅ”i koÅ”arkaÅ”i su odigrali tako da je Mornar mogao već na poluvremenu da upiÅ”e novu pobedu. Postavlja se pitanje da li naÅ”i koÅ”arkaÅ”i mogu odigrati utakmicu u kojoj već posle prve četvrtine neće juriti dvocifreni razliku.Ā  Zvezda je uspela u poslednjoj četvrtini da smanji ubedljiv zaostatak i to je jedina pozitivna stvar na večeraÅ”njoj utakmici jer je teÅ”kom mukom odbranjena razlika iz prethodnog duela sa Mornarom (+23) pa je sačuvan bolji međusobni skor. Skor koji će verovatno dosta značiti, imajući u vidu da je Zvezda večeraÅ”njim porazom ugrozila svoje mesto u plej- ofu. Tačno je da su naÅ”i koÅ”arkaÅ”i imali paklen ritam u poslednjih sedam dana ali moraće gospodin Å akota da se zapita da li se na Å”utu i izolacijama te nepostojećoj odbrani na piku, mogu zasnivati Å”ampionske ambicije jedne ekipe. Vremena je sve manje!

Ā

Ono Å”to je odigrala Crvena zvezda u prvom poluvremenu teÅ”ko se može nazvati koÅ”arkom. Pre bi se reklo da je u pitanju lakrdija. LiÅ”ena usluga prvog (i jedinog) plejmejkera Brauna, koji je zbog bolesti bio prinuđen da propusti jednu od najvažnijih utakmica u sezoni, Crvena zvezda, joÅ” nije ni počela utakmica, a već je gubila sa 7:0. Bez ikakve zaÅ”tite reketa, Mornar je vrlo brzo stekao prednost a ako se uzme u obzir i ono Å”to se deÅ”avalo na drugom kraju terena, niÅ”ta dobro se nije spremalo. NaÅ”i koÅ”arkaÅ”i su pokuÅ”avali, uglavnom, da individualnim akcijama dođu do poena. Međutim, iako je takva postavka naÅ”e igre umela da čupa rezultat u ranijim utakmicama, ovog puta se video sav nonsens i slabost toga. Bez Brauna, Å akota je pokuÅ”avao da preko Dženkinsa i Berona napadne protivnika, ali agresivnom igrom, protivnik je poniÅ”tio igru Dženkinsa kome je organizacija svakako sekundarna uloga, dok je Beron, pak, uÅ”ao u seriju promaÅ”aja i greÅ”aka. Centri su bili totalno odsečeni a i to Å”to se pokuÅ”avalo sa niskog posta, bilo je sve samo ne dobra pozicija. O katarstrofalnoj igri naÅ”eg tima govori i podatak da je Panter postigao viÅ”e od polovine poena naÅ”eg tima u prvom poluvremnu -13 (23). Zvezda je u prvoj četvrtini postigla 9 poena (!?) dok je u drugoj bila ā€žmalo boljaā€œ sa 14 poena.

O tome kako je igrala Zvezda tokom prvog dela meča, možda najbolje govori statistika. Zvezda je pogodila 6 Å”uteva za dva poena iz 18 pokuÅ”aja (33,3%) dok su naÅ”i igrači za tri poena Å”utirali 2/13 (15,4%), na sve to Zvezda je izgubila 12 lopti a imala je samo 3 asistencije. Da Mornar nije Å”utirao očajno slobodna bacanja (4/13), rezultat na poluvremenu je mogao biti joÅ” i gori. Ovako ā€“ 39:23, posle 20 minuta igre.

Na početku drugog dela, Zvezda je sa nekoliko dobrih odbrana uspela da spusti razliku na -12, ali su potom usledili težak promaÅ”aj Gista za tri poena i rampa Lukovića na polaganju Pantera, pa Zvezda nije uspela da se dodatno približi. Bio je to tračak nade, budući da je Mornar poenima Lukovića, te trojkama Bjelice i Pulena za tili čas doÅ”ao do +20. Do kraja treće deonice, Zvezda nije uspela da učini apsolutno niÅ”ta, dok je Mornar ubacivao ā€žsve i svaÅ”taā€œ, pa je posle tri četvrtine rezultat bio ā€“ 62:38!

I u poslednjoj deonici, Zvzeda je neÅ”to bolje počela. Beron je pogodio dve trojke a poenima Gista, te realizovanim slobodnim bacanjem Berona zbog tehničke greÅ”ke klupi Mornara, priÅ”lo se i na -12. Tada je Mornar zaigrao pononovo odbranu na granici faula, od čega su neki to i zaista bili, ali odavno je jasno da Crvena zvezda nema ni pristojno suđenje na Jadranu u ovoj sezoni, Å”to nikako ne može biti opravdanje za večeraÅ”nju partiju ali mnogo toga govori o tretmanu naÅ”e ekipe. Tako je Lazić zaradio tehničku greÅ”ku zbog protesta jer sudije nisu videle očiglednu ā€žduplu loptuā€œ Nidamu, pa je razlika ponovo iÅ”la i do -17. Preko Berona i Lazića, Zvezda je ponovo smanjila rezultat na 67:56. Novom trojkom Berona Zvezda je priÅ”la na -8, ali vremenaĀ  za neÅ”to viÅ”e od časnog poraza nije bilo.

Mornar ā€“ Crvena zvezda 71:63 (20:9, 19:14, 23:15, 9:25)

Bar ā€“ Dvorana: Topolica.Ā Gledalaca: 3.200.Ā Sudije: Milivoje Jovčić, SaÅ”o Petek, Josip Radojković.

MORNAR: Pulen 13, Heris 2, Hant 2, Nidam 4, Å ehović 6, Vajthed 10, VujoÅ”ević, Voler, Markota 5, VranjeÅ” 3, Bjelica 3, Luković 23 (7sk, 6bl, 2as).Ā Trener: Mihailo Pavićević.

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić, Panter 22, Perperoglu, Davidovac 3, Lazić 5, Beron 16, Dobrić 2, Gist 8, Jagodić-Kuridža, Dženkins 2, Simanić, Å timac 5.Ā Trener: Dragan Å akota.