Radnički
Niš
Odbojkaši Niša bez polufinala Kupa Srbije

Ribnica oba puta slavila sa 3:2; foto: JV / Vanja Keser

Gubili su odbojkaši Niša sa 2:0 u setovima od Ribnice iz Kraljeva u revanšu četvrtfinala Kupa Srbije, onda stigli do izjednačenja u setovima, ali su na kraju izgubili sa 3:2 (25:23, 25:23, 20:25, 17:25, 15:9). Nišlije tako nisu uspele da ponove istorijski uspeh i da obezbede drugi put u istoriji plasman u polufinale nacionalnog Kupa.

Skoro dva meseca se čekalo na revanš četvrtfinala Kupa između Niša i Ribnice, koji je odlagan zbog korone, a na kraju u uzbudljivom meču sa preokretima u sali u niškom naselju Durlan, Kraljevčani su slavili sa 3:2. U prvom meču je, podsetimo, bilo 3:2 (26:28, 25:21, 28:26, 19:25, 15:12) za Ribnicu.

Gubile su Nišlije sa 2:0 u setovima, ali su uspele da odličnom igrom naredne dve deonice dobiju. Ipak, Ribnica je mnogo bolje odigrala poslednji set i tako obezbedila plasman među najbolje četiri ekipe u najmasovnijem takmičenju.

Dobro su počeli prvi set domaći igrači, koristili greške protivnika, vodili sa 6:3, a onda su kraljevački igrači serijom 3:0 preokrenuli i poveli sa 11:10. Novom serijom 3:0 Ribnica je povela sa 15:12, ali se Nišlije nisu lako predavale (17:17). Ušlo se u neizvesnu završnicu, gosti su čuvali prednost, pokušavali su niški igrači preko Marka Nikolića, Visentea Garsije i Bardije Sadata da preokrenu, ali je Ribnica iskoristila prvu set-loptu (25:23) za vođstvo u setovima (1:0).

Predvođeni raspoloženim Todorovićem, gosti su drugi set počeli vođstvom od 5:0. Uz tri poena Milana Stojkovića, od čega dva iz bloka, Niš je smanjio zaostatak (7:9), ali nije uspeo da stigne do izjednačenja. Ribnica je serijom 3:0 povela sa 18:12, ali nisu se niški igrači lako predali. Uzvratili su serijom 4:0 i poenima Marka Nikolića i Sadata, a potom, uz greške rivala i as Sadata i poen Nikolića, izjednačili na 22:22. Ipak, uz dve greške dozvolili su Ribnici da dođe do set-lopte, zatim i osvoji drugi set (25:23) i povede sa 2:0 u setovima.

Ribnica je bila sigurna početkom trećeg seta (6:3), ali Sadat i kapiten Nikolić su doneli Nišu izjednačenje (6:6). Vodila se velika borba na terenu, Ribnica vodila, Nišlije jurile rezultat do rezultata 12:11 za Kraljevčane. Poenima Sadata i Stojkovića i asom Uroša Nikolića, Niš je serijom 4:0 poveo sa 15:12, a onda je Marko Nikolić sa dva poena doneo prednost od 17:13. Usledila je izjednačena igra, a sigurnom igrom u odbrani i raznovrsnom u napadu domaći su čuvali prednost i na kraju, iskoristivši dve greške protivnika, iskoristili prvu set-loptu (25:20) i smanjili zaostatak u setovima (2:1).

Borba za svaki poen i smenjivanje u vođstvu obeležili su početak četvrte deonice. Jelić i Sadat su doneli domaćim odbojkašima prednost od 10:8. Koristeći greške Ribnice i poenima Uroša i Marka Nikolića, kao i blokovima Stojkovića, Niš je napravio seriju 6:0 i poveo sa 18:10. Ribnica nije uspevala da nađe rešenje za raspoložene Nišlije čiji je tehničar Visente lepo i raznovrsno delio lopte. Jelić i Sadat su uvećavali vođstvo Niša, a set-loptu je iskoristio Uroš Nikolić blokom za 25:17 i izjednačenje u setovima (2:2).

Kao da su odbojkaši Niša izgubili snagu u petom setu, dok su igrači Ribnice, najviše zahvaljujući kapitenu Todoroviću, odigrali sjajno. Gosti su poveli sa 5:2, a mini-serijama i 10:5. Nišlije nisu imale odgovor na sjajan prijem i dobar blok Kraljevčana koji su serijom 3:0 došli do prve meč-lopte. Sadat je malo odložio slavlje Ribnice koja je u narednom napadu poenom Todorovića završila set (15:9) i meč (3:2).

Ribnica je tako treći polufinalista 56. Kupa Srbije, uz kragujevački Radnički i beogradski Partizan.

NIŠ - RIBNICA 2:3 (23:25, 23:25, 25:20, 25:17, 9:15)

Niš, sala Osnovne škole "Mika Antić". Sudije: Dejan Rogić i Goran Gradinski (Beograd).

NIŠ: Mašulović, Đokić (libero), Jović (libero), Sadat 24 (3 asa), Milovanović, Konstadinović, Stojković 10 (4 bloka), U. Nikolić 9 (1 as, 4 bloka), Visente 2 (1 blok), Cvetanović, Jelić 11 (1 as, 1 blok), Jovanović, Savić, M. Nikolić 18 (3 bloka).

RIBNICA: Stefanović 12, Todorović 27, Vukmirović, Rudić, Bičanin, Ubiparip 11, Veselinović 2, Gajović 3, Krstevski (libero), Delgidajs 19, Živanović.