Crvena zvezda bolja od Mornara u uvertiri duplog kola Evrolige

Crvena zvezda je u 18. kolu ABA lige dočekala Mornar Barsko zlato u svojoj kući. Kao po navici, uz čvrstinu i potrebnu koncetraciju, crveno-beli su upisali novi trijumf u regionalnom takmičenju. Slavili su rezultatom 81:74 i na taj način došli do 15. pobede u ABA ligi, jedini u takmičenju iako konkurenti imaju i utakmicu više.

Briljirali su Dejan Davidovac i kapiten Branko Lazić. Davidovac je meč završio sa 18 poena i pet skokova, a većina njegovih poena stiglo je u prelomim momentima utakmice. Branko Lazić je meč završio sa 13 poena, uz kao po pravilu, tri pogođene trojke u veoma bitnim trenucima. Dvocifren je bio i Nikola Kalinić koji je meč završio sa 11 poena.

Crveno-beli su na početku utakmice bili šuterski veoma raspoloženi. U ranoj fazi utakmice pogodili su četiri trojke, a svakako je tečnoj i brzoj igri u napadu pomogla dobra odbrana koja je omogućila tranziciju. Nakon ukradene lopte Holinsa, Nikola Kalinić je sjajno istrčao kontru i položio za vođstvo Crvene zvezde 20:11.

Međutim, Mornar se nije predavao i zahvaljujući svom najjačem oružju, šutu za tri, koji su neretko pogađali iz teških pozicija vratili su se početkom druge četvrtine u potpuni egal (26:26).

Crveno-beli su ubrzo vratili vođstvo, ali je Mornar držao priključak do poluvremena zahvaljujući preciznom šutu , ali i nekim neiskorišćenim dobrim pozicijama za šut koje su crveno-beli sebi kreirali. Na krajuu, prednost je bila tri poena posle 20 minuta igre (41:38).

Početak trećeg perioda obeležile su greške na obe strane, možda za nijansu više su ih pravili igrači Crvene zvezde. Nakon dva neiskorišćena napada i olako poklonjene lopte Jeremić je pogodio trojku za izjednačenje (46:46).

Dobra odbrana je bila ključ za novo vođstvo crveno-belih koji su u nastavku četvrtine zatvorili Mornaru prilaze košu. Serijom 15:4, koju je zaključio trojkom iz ugla Branko Lazić, Crvena zvezda je došla do 11 poena prednosti uoči poslednje četvetine (61:50).

Mornar je ponovo uzvratio na početku četvrtine, raspoloženi Mihailović primakao je Barane na šest poena zaostatka (61:55). Briljirao je Dejan Davidovac u nastavku na obe strane terena. Sjajno je čitao igru protivnika u odbrani, a onda sebe nagrađivao sa dve trojke i polaganjem. Furiozna serija Davidovca donela je i 14 poena prednosti crveno-belima (72:58).

Pitanje pobednika više se nije postavljalo i Crvena zvezda je već polako usmeravala misli ka duplom kolu Evrolige koje je čeka sledeće nedelje u dvorani ”Aleksandar Nikolić”. Zvezdaši, vidimo se!

Trener KK Crvena zvezda mts Dejan Radonjić: – Uradili smo ono što je najvažnije, a to je pobeda. Odigrali smo ovu utakmicu u okolnostima koje nisu jednostavne. Znate kroz šta smo prošli u januaru, pa je onda došao period gde je bilo očigledno da energetski nismo bili dobri. Morali smo da razmišljamo i o drugim stvarima, rotaciji, statusu pojedinih igrača. Ipak zadovoljan sam posebno podatkom da smo imali 26 asistencija, bilo je malo više šuteva za tri poena od onog broja koji je trebalo da bude…Sada moramo pažljivo da pravimo plan za narednu utakmicu… – rekao je trener crveno-belih.

Crvena zvezda mts – Mornar Bar 81:74 (22:19, 19:19, 20:12, 20:24)

Crvena zvezda mts: Lazarević 4, Voltres 7, Davidovac 18, Mitrović 6 (8sk), Lazić 13, Kalinić 11, Dobrić 6, Holins 3, Ivanović 2 (8as), Marković 5, Vajt 6, Cirbes.