Železničar savladan u Zagrebu!

Ako tako može da se kaže, „planiran“ poraz Železničara, ali poraz iz koga se može izvući mnogo dobiti. Iako su se sakupili tek veče pre utakmice u Zagrebu, gde im se, posle desetodnevnog odsustva, priključio trener Veselin Vujović, iako bez povređenih Predrada Vejina i Marka Milosavljevića, startnog desnog i srednjeg beka, iako sa jako stegnutim početkom utakmice i šest golova zaostatka pri odlasku na odmor, Nišlije su odigrale ubedljivo najbolje poluvreme u dosadašnjem toku sezone i ozbiljno zapretile 27 puta uzastopnom šampionu Hrvatske i lideru SEHA lige, prišavši mu u nekoliko navrata na gol zaostatka. Snage za totalni preokret nije bilo, ali je ovo, posle dve vezane pobede, nova injekcija samopouzdanja pred veliki okršaj sa Tatranom u Čairu 7. novembra...

Zagrepčani su krenuli sa veoma dubokom odbrambenom zonom, 4-2 kao osnovnom, a Vujović u napadu sa trojicom najviših bekova koje ima-Milovanovićem, Sretenovićem i Mađarom. Marković je promašio sedmerac već u drugom minutu, domaćin je poveo, a Mađar na početku šestog minuta doneo Nišlijama jedino izjednačenje na meču-1:1. Bio je to jedini gol Železničara u prvih 10 minuta igre, jer nije bilo nikakvih rešenja u napadu, pa je Vujović pokušavao i sa Potkonjakom, čak i sa Spasićem na poziciji srednjeg beka, a onda trajno rešio to pitanje sa Aleksandrom Pavlovićem. Još i kada se Kastelic razbranio, Zagreb, predvođen raspoloženim bekovima, dolazi do ubedljivih 7:2. Pavlović je smanjio minus ulaskom na crtu u 15. minutu, onda je „Želja“ prokockao polukontru, pa je Bičanić sa dva vezana gola podigao na 9:3, a kada je Kljajić promašio i treći „čist“ šut sa pozicije, u igru je ušao i debitant Veljko Stanojević.

Marković je pogodio prazan gol, a Pavlović realizovao sedmerac, tek toliko da Nišlije uzmu dah (10:6), ali Kastelic je nastavio da dominira na golu, a iskusni Horvat je sa nekoliko odličnih poteza u napadu ponovo podigao na plus šest. Još jednom je, posle nove „krađe“ i kontre, a ukupno četvrtog pogotka Dobrivoja Markovića, „Želja“ prišao na četiri gola zaostatka, no na drugoj strani zabija Vistorop za 16:10 pri odlasku na odmor.

Gosti drugi deo igre započinju furiouznom serijom 3:0 i Červara teraju na tajm-aut već posle nepuna četiri minuta. Odlično je funkcionisala odbrana 5-1 sa isturenim Spasićem, iako je Zagreb konstantno igrao sa sedmoricom u napadu, bez golmana. Zagreb se nekako održava na plus četiri sa dva vezana gola pod pretnjom pasivnog napada, Nišlije maše dva pokušaja na prazan gol i skoro na sredini drugog poluvremena i dalje je plus četiri za domaće (22:18).

Razigrao se Nemanja Živković, koji je još jednom sjajno odmenio Vejina, kao i u drugom poluvremenu prethodnog meča u Skoplju, Pavlović je odlično dirigovao ekipom, Lazić je vezao dve odbrane, a golom Markovića u nebranjenu mrežu „Želja“ prvi put prilazi na samo gol zaostatka-22:21 u 48. minutu.

Utakmica je dobila dramatičan tok, ali se u nastavku sve odigravalo kao po nekakvom klišeu. „Željina“ odbrana postala je neprobojna po sredini, ali je pucala po ćoškovima, a posebno po desnom, odakle je levo krilo Zagreba David Mandić počeo da pogađa svaki napad, ili da iznuđuje sedmerce, koji su bili lak zadatak za kapitena Zlatka Horvata. Na drugoj strani, Steva Sretenović igrao je pravu „simultanku“ i postigao nekoliko vrlo efektnih golova posle solo prodora. Onda je nekoliko lopti stiglo i do Jevtića, posle izigranih akcija, „Želja“ je poslednji put prišao na minus jedan na 27:26 pet minuta pre kraja. Na 28:26, Mihaljević je odbranio udarac Kerimija, ali je pokušao da gađa preko celog terena na prazan gol, no belgijski reprezentativac ga je izblokirao kao u odbojci, lopte se dokopao Horvat i pogotkom u 58. minutu rešio pitanje pobednika. Još je Jevtić dva puta smanjivao na minus dva, na kraju je „Želja“ imao nekoliko sekundi za poslednji napad, ali je pokušaj Kljajića sa preko 12 metara odbranio Kastelic za konačnih 30:28.

LINO ČERVAR, ZAGREB: -Ovaj tesan raspored se i te kako odrazio na našu igru večeras. Ovaj tim mora u svaki meč da uđe maksimalnom snagom, ne možemo sebi da priuštimo luksuz ni protiv koga da se opustimo i pomislimo da će pobeda sama doći. Ipak, na kraju je pobeda jedino važna i mi se okrećemo utakmici sa Nantom u Ligi šampiona.

VESELIN VUJOVIĆ, ŽELEZNIČAR: -Čini mi se da smo bili bolje motivisani danas, ali na kraju mogu da čestitam Zagrebu na zasluženoj pobedi. Ipak, zadovoljan sam našom partijom. Kada sam video kolegu Červara kako vraća, jednog po jednog, svoje startere u igru, to je za mene znak koliko smo blizu bili.

SEHA GAZPROM RUKOMETNA LIGA: PPD ZAGREB-ŽELEZNIČAR 30:28 (16:10)

Zagreb, 30. oktobra. Dvorana „Sutinska vrela“. Gledalaca: 200. Sudije: Metalari i Nikolovski (Makedonija). Sedmerci: PPD Zagreb 6(6), Železničar 2(1). Isključenja: PPD Zagreb 4, Železničar 6 minuta.

PPD ZAGREB: Ristanović (3 odbrane), Kastelic (11 odbrana), Vistorop 2, Božić Pavletić 1, Kontrec 1, Burić, Sršen 3, Horvat 11(6), Potočnik 1, Jotić 1, Ravnić 1, Kerimi 1, Mandić 3, Hrstić 2, Bičanić 2, Vekić.

ŽELEZNIČAR: Mihaljević (4 odbrane), Lazić (2 odbrane), Stošić (2 odbrane), Milovanović, Potkonjak, Stanojević 1, Sretenović 7, Mađar 1, Milovanović, Živković 6, Spasić, Marković 5, Jevtić 3, Damjanović 2, Kljajić, Pavlović 3(1).

Semafor: 1:1(6), 7:2(15), 10:6(21), 12:7(25), 16:13(34), 20:16(40), 22:21(48), 27:26(56).