Voždovac
Mladost
Metalac
Radnički srušio još jednu tradiciju

U derbiju 14. kola Superlige, Radnički je, prvi put još od februara 2000. godine, savladao Vojvodinu na Čairu. Nišlije su pobedile 1:0 u meču koji je obilovao uzbuđenjima, u kojem je srušio još jednu tradiciju i stigao nadomak rekorda u broju osvojenih bodova u polusezoni. „Real“ je bio apsolutno bolji u 85 minuta utakmice, a onda je, najviše svojom krivicom, dozvolio da mu utakmica izmakne kontroli i umalo nije kažnjen u finišu meča.

Usled velikog broja odsutnih igrača, trener Radničkog Milan Rastavac „pretumbao“ je tim, pa je kapiten Aleksandar Jovanović ponovo zaigrao na desnom beku, Miloš Petrović je prekomandovan na poziciju zadnjeg veznog, a mesto u prvih jedanaest dobio je i 18-godišnji Nikola Mitrović. I u prvih 15 minuta nismo videli nijedno uzbuđenje, a onda je Radnički imao kolosalnu priliku za vođstvo.

Pavkov je u 16. minutu primio loptu na levoj strani, krenuo ka golu, praćen štoperom Planićem, a onda je sa roglja peterca šutirao levom nogom, snažno, ali u stativu!

Ta šansa dala je poleta Nišlijama, koji su nastavili da atakuju ka golu Novosađana i u 22. minutu Čair je „eksplodirao“ od oduševljenja. Radoš Bulatović je povukao loptu sa svoje polovine, predao je Mitroviću, Antić je pokušao klizećim startom da otkloni opasnost, ali nije u tome uspeo. Lopta je od Mitrovića stigla do Mrkića, koji je sa ivice šesnaesterca uputio nejak, ali precizan udarac i zatresla se mreža gostiju. Šesti gol u sezoni za 20-godišnjeg napadača, Radnički je poveo 1:0.Ničim Vojvodina nije mogla da naudi Nišlijama u prvih 45 minuta, Rastavčev tim je vezao po terenu, igrao taktički perfektno, disciplinovano, odgovorno i u takvoj igri čekao je novu šansu. Dočekao je u 42. minutu, posle sjajnog prodora i centaršuta Apostolovića, Pavkov je glavom spustio loptu Mrkiću, ali je izostala pravovremena reakcija strelca jedinog gola.

I onda, u 44. minutu, Arsić je na svojoj polovini ponovo nadmudrio Novicu Maksimovića, koji ga je oborio s leđa i sudija Piper pokazao je fudbaleru Vojvodine drugi žuti karton, pa je Radnički, osim rezultatske, stekao i brojčanu prednost.

Krenule su Nišlije odlučno i u nastavku utakmice i već u prva dva minuta imale su situacije koje su obećavale. Najpre je, posle lepog proigravanja Apostolovića, Mrkićev šut sa ivice šesnaesterca bio izblokiran, a potom je Arsić lepo proigrao Mrkića, ovaj prosledio loptu do Pavkova, ali je centarfor Nišlija negde zagubio loptu u pokušaju da se namesti na šut.

Nišlije su u potpunosti imale kontrolu nad utakmicom, Arsić je, isključenjem Maksimovića, dobio puno prostora i najčešće je on bio taj koji je kreirao napade Radničkog. U 58. minutu, Aca Jovanović je započeo sjajnu akciju domaćeg tima u kojoj je učestvovalo pet-šest fudbalera, na kraju je Radivojević šutirao u spolnji deo mreže.

U 68. minutu Radnički je imao odličnu priliku da duplira vođstvo. Mitrović je lepo prošao po levoj strani, ubacio na prvu stativu, ali je posle šuta Pavkova Radnički dobio samo korner. Deset minuta kasnije, Radivojević je lepo podigao loptu Pavkovu, gosti su reklamirali ofsajd, ali Pavkov je šutirao, preko gola. Tri minuta kasnije, centarfor Nišlija je očajno šutirao iz dobre situacije.

I onda, Vojvodina je imala dve sjajne šanse za izjednačenje. U 84. minutu, sevnula je kontra Novosađana, Malbašić je probio po desnoj strani, a onda uputio prejaku loptu za Babića koji je bio sam na levoj strani. Imao je Radnički sreće, Novosađani su lako mogli da poravnaju rezultat iz svoje prve šanse na utakmici.

Dva minuta kasnije, u 86. minutu, umalo hladan tuš za Nišlije. Aca Jovanović bio je prinuđen da prekršajem zaustavi Melega na 18 metara u momentu kada se fudbaler Vojvodine stuštio ka šesnaestercu, dosuđen je slobodan udarac za goste, a Babićev udarac uzdrmao je prečku.

Potom se Radnički prenuo, Pavkov i Arsić su pripretili iz kontri, a u 90. minutu, nakon što je Radoš Bulatović prekinuo akciju gostiju i sjajno uposlio Mrkića, Mitrović se našao u kolosalnoj šansi da reši utakmicu, ali je bio izblokiran.

Na posletku, u zaustavnom vremenu, treća fenomenalna šansa za Novosađane. Babić je u kontri centrirao sa leve strane, Ašćerić je za pola koraka bio kratak da ubaci loptu u mrežu…

Ostalo je 1:0, Radnički je osvojio tri vredna boda, iako umalo od gotovog nije načinio veresiju…

LALATOVIĆ REZIGNIRAN, RASTAVAC ZADOVOLJAN

Na održanoj pres konferenciji nakon utakmice trener Novosađana je bio kratak i vidno neraspoložen:

Čestitam Radničkom na pobedi i čestitam mojim igračima na igri u drugom poluvremenu. Još jednom smo pokazali da igramo najlepši fudbal u Srbiji i sasvim smo zasluženo na drugom mestu! Ali, ja sam danas u crnini, sa pravom. To je sve što ću reći.

Nasuprot treneru Vojvodine šef stručnog štaba Radničkog Milan Rastavac nije krio zadovoljstvo krajnjim ishodom meča na Čairu:

Zahvalio bih se najpre na čestitkama. Današnja utakmica je definivno za nas bila posebna. Imali smo tu neku negativnu tradiciju, koja nas je pritiskala, razmišljali smo o njoj. U goste nam je dolazila ekipa koja je igrala odlično u prethodnom periodu i znali smo da nas čeka teška i neizvesna utakmica. Objektivno smo dali sve od sebe što možemo u ovom momentu. Za nas je bolje izgledalo prvo poluvreme dok su ekipe bile egal, nego drugo kada je Vojvodina ostala sa igračem manje. Imali smo dosta situacija koje je trebalo mirnije i kvalitetnije da sprovedemo u završnici, da bismo došli do drugog gola, a na kraju se utakmica svela da je Vojvodina mogla da dođe do gola i posle šansi i posle prekida. Sve u svemu, moram da budem zadovoljan i rezultatom i učinkom svog tima do sada. Čestitao bih igračima, ovo je 27. bod u 14 kola, što je za Radnički istorijski učinak. Verujem da je i ovaj rezultat dodatni podstrek da ovako nastavimo dalje.

RADNIČKI – VOJVODINA 1:0 (1:0)

Niš, 30. oktobra.Stadion Čair.Gledalaca: 5000.Sudija: Petar Piper (Čačak).Strelac: Mrkić 22.Žuti kartoni: Mitrović, Bulatović, Aleksandar Jovanović, Stanković, Mrkić (Radnički), Jovančić, Antić (Vojvodina)Crveni karton: Trujić (Vojvodina) u 44. minutu.

RADNIČKI: Bajić, Aleksandar Jovanović, Bulatović (od 90+2 Stevanović), Stanković, Radivojević (od 83. Ignjatović), Petrović, Nikola Mitrović, Arsić, Apostolović (od 70. Dušan Živković), Mrkić, Pavkov.

VOJVODINA: Kordić, Lakićević, Planić, Kovačević, Antić, Maksimović, Paločević (od 71. Ašćerić), Malbašić, Jovančić, Meleg, Trujić (od 80. Babić).