1 0 pre 8 godina
Administrator je ovo ocenio zelenim kartonom

Dan kada je David zaustavio Golijata

09.04.2016 ŽFK Vojvodina

Četiri godine (od marta 2012.),  subotičke „Plave golubice“ u domaćim prvenstvenim nisu izgubile ni jedan bod na svom terenu, a u tom periodu ni jedna ekipa (pa ni čuveni Wolfsburg u Ligi šampiona), nije uspela da im zatrese mrežu više od jedan put.

Ali....i u fudbalu, kao i u Bibliji, vera pomera planine, a David praćkom obara Golijata. Danas se dogodila Vojvodina.

Koliko god zvučalo neverovatno, Vojvodina je osvojila bod (ili je možda izgubila dva), protiv favorizovanog i do danas, u srpskom ženskom fudbalu, dominantnog Spartaka. Krajnji rezultat vojvođanskog derbija, sam po sebi neće rešiti pitanje šampiona, ali je i za Vojvodinu i za Spartak, od izuzetne važnosti. Novosađankama je pokazao da su snovi ostvarivi, a Subotičankama, da više nisu same.
Gošće iz Novog Sada bolje su ušle u utakmicu i od prvog minuta pokazale da nisu došle na sever Bačke sa belom zastavom. Čvrstom, požrtvovanom i agresivnom igrom na svakom delu terena, igračice Vojvodine, nisu dozvolile Subotičankama da nametnu njihov stil igre. Srednji red „crveno-belih“ odlično je funkcionisao, a trkački dominantna Adrijana Delić je zadavale velike muke odbrani Spartaka.
Već nakon deset minuta igre, na semaforu je pisalo 0 : 1. Brz kontranapad Vojvodine po levoj strani, lopta je po zemlji ubačena u srce kaznenog prostora, Adrijana Delić je vešto okrenula svoju čuvarku i poslala loptu u nebranjeni deo mreže.
Činilo se da će se, nakon brzog vođstva gošći, Spartak probuditi, ali su igračice iz Novog Sada, nastavile sa organizovanom i disciplinovanom igrom. Subotičanke nikako nisu uspevale da povežu svoje redove, grešile su u predaji lopte, a tinejdžerke , Dunja Vukčević i Anastasija Nikolić, sjajno su neutralisale najbolju igračicu domaćih, Milenu Nikolić. Mogla je Vojvodina tokom prvih 45 minuta, u dva navrata da duplira svoju prednost. Još jednom je brzonoga Adrijana Delić umakla odbrani domaćih, ali je otišla suviše ukoso pa se sve završilo kornerom za Vojvodinu. Nakon ubačene lopte iz ugla, najviša u skoku bila je Dunja Vukčević, šutirala glavom, ali je lopta prohujala pored stative. Sa druge strane, činjenica za nevericu- 45 minuta igre, a fudbalerke Spartaka nisu uputile ni jedan udarac u okvir gola Tanje Đapić.

Drugo poluvreme počelo je silnim napadima Spartaka koji je želeo, da što pre dođe do izjednačenja i eventualnog preokreta. Novosađanke su se povukle na svoju polovinu i čekale priliku, da iz kontranapada ugroze gol „Plavih golubica“.
Pritisak igračica u plavim dresovima rastao je iz minuta u minut, ali je odbrana Vojvodine odolevala. Sjajno je branila Tanja Đapić koja je u nekoliko navrata odličnim intervencijama izmamila aplauze gledalaca. Međutim, u 67. minutu, odbrana Novosađanki je popustila. Alegra Poljak je ušla u kazneni prostor sa leve strane, snažno šutirala, Đapićeva je kratko odbila loptu na koju je natrčala Milena Nikolić i sa dva metra je ubacila u nebranjenu mrežu. Već u sledećem napadu, Spartak dolazi do potpunog preokreta. Ponovo je strelac bila sjajna Milena Nikolić, koja je odlično gađala sa dvadesetak metara i pogodila levi gornji ugao gola Vojvodine.
 Činilo se tada, da će bodovi ostati u Subotici, ali tako nisu mislile igračice trenera Nemanje Savića. Legendarni zagrebački radio komentator Ivo Tomić bi za Adrijanu Delić sigurno rekao : „Majko mila, da vidiš Halila-ko da ima krila“. Kapiten novosadskog sastava, kao brzi voz je protrčala desnom stranom, predriblala svog direktnog rivala, nabacila oštru, nisku loptu, koju je golman Spartaka, Milica Kostić, nogom izbila na ivicu šesnaesterca. Na nju je natrčala Aleksandra Savanović i sjajnim udarcem poslala pod prečku.
Poslednjih četvrt sata utakmice proteklo je u jalovim napadima Spartaka, a u sudijskoj nadoknadi koja je trajala tri minuta, videli smo pravu dramu. Prvo je, u 92. mutu, Marija Jonović u trku „promešala“ odbranu Subotičanki, ušla u šesnaesterac, šutirala desnom nogom i pogodila prečku, a u kontranapadu se, Milena Nikolić, našla potpuno sama na 7-8 metara od gola Vojvodine. Kada su svi na stadionu već videli loptu u mreži, Tanja Đapić je napravila čudesnu paradu i tako sačuvala vredan bod svojoj ekipi.

DŽENTLMENSKI POTEZ ZORANA ARSIĆA

Predsednik ŽFK „Spartak“, Zoran Arsić je nakon završetka utakmice prišao igračicama Vojvodine i obratio im se biranim rečima :

- Devojke, želim da vam, od sveg srca čestitam na osvojenom bodu, prikazanoj igri i ponašanju na terenu. Koliko god zvučalo čudno, jer je moj tim doživeo rezultatski neuspeh, ja sam zadovoljan. Zadovoljan, jer se danas u ženskom fudbalu, dogodila Vojvodina. Pokazale ste da imate kvalitet, da je vaš klub organizovan i na pravom putu. Samo ovakve utakmice, u kojima se do zadnjeg sudijskog zvižduka, neće znati pobednik, mogu doneti dobro našem ženskom fudbalu.

ŽFK SPARTAK - ŽFK VOJVODINA 2 : 2 (0 : 1)

Subotica - Gradski stadion. Gledalaca :100. Sudija : Gordana Kuzmanović (Lazarevac). Strelci : Nikolić (67. i 69. min) za Spartak, Delić (10. min) i A. Savanović (73. min) za Vojvodinu. Žuti karton :  Vukčević, Trajković i A. Nikolić (Vojvodina).

Spartak :Kostić, Burkert (od 77. min Mostarac), Krstić, Vajda, Malešević, Poljak, Filipović, M. Nikolić, Ilić (od 46. min Frajtović), Pavlović, Marenić (od 20. min Ngaska).

Vojvodina :Đapić, Milanović, Kolarić (od 90. min Penić), A. Nikolić, Vukčević, Trajković, Jonović, A. Savanović, Trbojević, Kovačević (od 57. min Malijar-od 83. min S. Savanović), Delić.