07.04.2013 Marko Marjanović

Dimitrijević srušio BASK: Morava – Bask Soko 25:24

Može se reći da je derbi prvenstva i više nego opravdao očekivanja. Kvalitet igre, atmosfera na prepunim tribinama  "TSC Velika Plana", suđenje, uzbudljiv finiš, i, pre svega, fer plej igrača u najnapetijim trenucima meča faktori su koji bi zadovoljili kriterijume i jednog superligaškog derbija, a postoje indicije da će se oba ova rivala sledeće sezone obreti u najvišem takmičarskom rangu. Ova utakmica imala je i humanitarni karakter, jer je uprava Morave odlučila da sav prihod od ove utakmice uplati Tijani Ognjanović za

operaciju srca.

Lider šampionata, ekipa Baska, nije se najbolje snašla na početku. Najviše zahvaljujući golmanu Brankoviću, držali su egal do rezultata 4:4, a onda domaći prave seriju od 5:0 i dolaze do prednosti koja je ozbiljnije ugrožena tek u poslednjim minutima. Raspucao se levi bek Jokić, Darko Dimitrijević je branio sve šuteve gostiju sa distance, u kojima je prednjačio visoki Vujović. Baskov gorostas je maltene završavao svaki drugi napad ali do kraja utakmice nije uspeo da se upiše u strelce, tako da u tome leži jedan od glavih razloga poraza gostiju. Svojim četvrtim golom, drugim sa sedam metara, Jokić povećava prednost Morave na 11:5 i trener Krželj biva primoran da zatraži drugi tajm-aut u 18. minutu. Morava je održavala šest razlike do razultata 14:8, ali su gosti u finišu poluvremena postigli tri uzastopna gola preko desnog krila Mitrovića, i na odmor otišli sa prihvatljivijim zaostatkom, 14:11.

Na početku nastavka igralo se gol za gol, sve dok Tasić, drugi levi bek domaćih nije uzeo stvari u svoje ruke. Iskoristio je par grešaka protivnika i odbrana Darka Dimitrijevića, postigao tri uzastopna gola i svojim ukupno petim povećao na 21:15.

Držali su „plavo- beli“ situaciju pod kontrolom do 50. minuta i rezultata 25:21, a onda počinje drama. Beograđani drastično poboljšavaju igru u odbrani dok sjajni srednji bek Tomić fantastičnim kreacijama pokazuje zašto je jedan od najboljih igrača lige. Ipak, njegovi saigrači samo delimično koriste majstorske asistencije svog plejmejkera i tek četiri minuta pre kraja dolaze na gol zaostatka, 25:24, što se ispostavilo kao konačan rezultat. Igrači Morave su u poslednjoj šestini meča retko uspevali i da šutiraju na gol, a

pogodak je postao misaona imenica. Međutim, sve je to nadoknadio golman Darko Dimitrijević, igrač utakmice. Prvo je u 58. minutu zaustavio udarac Maksimovića sa krila, a onda potvrdio svoju superiornost u trenutku koji je značio i vrhunac uzbuđenja. 45 sekundi pre kraja, Tomić je osvojio loptu i proigrao u kontranapadu Živanovića, koji je sam kao duh krenuo ka golu, skoro i uskočio u njega, ali je Dimitrijević na spektakularan način odbranio zicer izazvaši delirijum odušvljenja oko 1000 navijača i buku kakva se ne pamti u planjanskoj hali. Domaći su pametnim iznuđivanjem deveteraca potrošili preostalo vreme, ne dozvolivši protivniku novu priliku za osvajanje boda.

Najefikasniji igrači Morave bili su Tasić i Jokić sa po šest golova, dok su se kod gostiju istakli Mitrović sa pet, te Todorović i kapiten Knežević sa po četiri. Darko Dimitrijević zabeležio je 20 odbrana. Sudijski tandem Rajić – Dragomirović bio je primoran da dosudi sedam isključenja, dva Moravi i pet Basku.

Ovim trijumfom Morava je obezbedila prenos dva boda u Baraž za Superligu, ali nije uspela da značajno popravi svoje šanse za osvajanje titule. Pored pobede više, Bask ima i bolji međusobni skor jer je u prvom delu prvenstva slavio sa 26: 24, tako da i u ovom porazu postoji jedan pozitivan aspekt za Beograđane.

Primus Car Dušan 28 : 23 Smederevo
Mladost Palanački Kiseljak 31 : 28 Radnički
Sindjelić 30 : 26 Požarevac
Morava 25 : 24 BASK Soko
Sportski Centar Voždovac 2012 19 : 20 Obilić
Novi Beograd 39 : 29 Loznica