Streljaštvo: Zorana Arunović: „Hvala svima na podršci, odužile smo se – pobedom“!

ODENZE, 1. mart (Info centar).- Ženska seniiorska reprezentacija Srbije u gađanju vazdušnim pištoljem sa 1.134 kruga (Jasna Šekarić 374, Bobana Veličković 380, Zorana Arunović 380) osvojila je zlatnu medalju na Šampionatu Evrope u danskom gradu Odenzeu.

U pojedinačnoj konkurenciji najbolji plasman zabeležila je Zorana Arunović koja je zauzela četvrto mesto sa 156,2, kruga. Druga srpska takmičarka koja je gađala u pojedinačnom finalu, šampionaka Evrope 2012. Bobana Veličković je završila na osmom mestu sa 74,8 krugova. Jasna Šekarić je sa 374 kruga osvojila 28. mesto u konkurenciji 55 takmičarki.

- Hvala svima koji su nas podržali u proteklih mesec dana u teškim trenucima, kada nismo znale da li će reprezentacije uopšte učestvovati. Odužili smo se onako kako jedino umemo i možemo – pobedom - rekla je Zorana Arunović.- Žao mi je što nisam osvojila i pojedinačnu medalju, uslovi nisu bili najbolji što pokazuju i rezultati, ali i ovo je sjajno, u poslednje četiri godine okitile smo se sa četiri ekipne medalje, tri zlatne i bronzana. Još jednom smo dokazale da smo najbolja ekipa u ovoj disciplini u Evropi.

U ekinom delu srebro je pripalo Ukrajini sa 1.133 kruga a bronza Nemačkoj sa 1.130 krugova. Ukupno je bilo 11 reprezentacija. Jasna Šekerić je u poslednjih šest dijabola pogodila je pet centara i „izvukla“ rezultat za zlatnu medalju.

Pojednačno zlato osvojila je Francuskinja Selin Gobervil, koja je i pre finala bila vodeća sa 201,5 krugova. Drugo mesto pripalo je Marija Marović (Hrvatska) sa 198,3 kruga koja je pre finala bila četvrta, dok je bronzu osvojila Beloruskinja Viktorija Čajka sa 178,2 kruga koja je pre finala bila druga.

Veličkovićeva je ispala u prvom krugu posle osam dijabola. Imala je tri osmice, tri devetke i dve centra, ukupno 74,8 krugova. Osimi hicem „ubila“ je 8,6 krugova, Beloruskinja Kručnanok 10,2 (ukupno 75,5) i nastavila borbu za medalju.

Arunovićeva je vodila veliku bitku sa Beloruskinjom Čajkom, ali je na kraju ostala četvrta tačno za dva kruga (158,2 -156,2). Pre finala Arunovićeva je bila peta, a Veličkovićeva sedma. Finale je vredelo 380 krugova, još tri takmičarke sa ovim rezultatom su ispale zbog manje unutrašnjih centara.

U gađanju puškom za seniore, reprezentacija Srbije je 12. u konkurenciji 17 ekipa sa 1.852,8 krugova (Mirosavljev 622, Marković 615,5, Pletikosić 615,3). Najbolji pojedinačni plasman imao je Nemanja Mirosavljev na 15. metu sa 622 kruga i do finala su mu nedostajala dva kruga.

Italijan Nikolo Kamprijani sa 631,2 kruga u osnovnom delu postavio je novi svetski i evropski rekord, ali nije osvojio medalju u finalu po novim pravilima gde se kreće od nule i ne računa se osnovni rezultat! Završio je na šestom mestu. Devetoplasirani Belorus Ilja Čerheika sa 623,9 krugova, pošto je još junior, postavio je novi svetski i evropski juniorski rekord osnovnog dela.

-Čestitam Jasni Šekarić, Bobani Veličković i Zorani Arunović na zlatnoj medalji – kaže Jelena Arunović, trener reprezentacije.- Nije mala stvar u četiri godine tri puta biti šampion Evrope! Sve nas je neprijatno iznenadilo novo svetlo pa su mete blještale i ovo je katastrofalno uticalo na sve strelce pa su i rezultati bili dosta niski.

Ovo je deveta evropska medalja ženske reprezentacija pištoljem i ujedno četvrta najsjajnija: tri zlata su su osvojile 2010. u Merakeru, 2011. u Breši i 2013. u Odenzeu Jasna Šekarić, Bobana Veličkiović i Zorana Arunović, a Jasna Šekarić je i 1992. u Budimpešti sa Ester Poljak i Majom Stepanović došla do titule. Srebrna medalja je osvojena 1990. u u Arnhemu, a bronzane 1988. u Stavangeru, 1991. u Mančesteru, 1995. u Helsinkiju i 2012. u Vierumakiju u Finskoj.

Poslednjeg, četvrtog dana EŠ u Odenzeu na vatrenu liniju izaći će ženska reprezentacija puškom Andrea Arsović (Partizan), Ivana Maksimović (Novi Beograd Ušće) i Jelena Živković (Jagodina) kao i muška reprezentacija pištoljem Andrija Zlatić („Aleksa Dejović“, Užice), Dimitrije Grgić (Akademac) i Damir Mikec (Policajac).

Rezultati, treći dan Prvenstva Evrope u Danskoj, vazdušna puška, seniori: 1. Italija 1.872,5 – svetski i evropski ekipni rekord zbog novih pravila, 2. Rusija 1.867,9, 3. Belorusija 1.866,2…12. Srbija 1.852,8 krugova itd. Ukupno 17 ekipa.

Pojedinačno: 1. Serhi Rihter (Izrael) 207,3, 2. Vitali Bubnovič (Belorusija) 205,9, 3. Juho Kurki (Finska) 182,1 …15. Nemanja Mirosavljev 622, 47. Dragan Marković 615,5, 49. Stevan Pletikosić 615,3 itd. Ukupno 66 takmičara, finale vredelo 624 kruga.