Sjajni Borac srušio Želju

Detalj sa meča Borac - Željezničar (foto: facebook.com/fkboracbanjalukaa)

U fenomenalnom posljednjem susretu 14. kola Premijer lige BiH, fudbaleri Borca su sa 4:3 savladali Željezničar. Domaći tim je tri puta vodio, gosti su se tri puta vratili, a četvrti put nisu imali snage.

Fudbaleri Borca i Željezničara su večeras sjajnim derbi susretom okončali još jedan premijerligaški ciklus i sada u elitnom rangu našeg fudbala slijedi dvosedmična pauza. Bolja utakmica teško da se mogla očekivati od večerašnjeg derbija u Banjaluci, u kojem su oba tima od početka pokazala želju da igraju ofanzivno i ostvare pozitivan rezultat.

Već u 5. minuti, dosuđen je faul Frane Ikića nad Brtanom, a Borac koristi vrlo smušenu intervenciju odbrane Željezničara te stiže do vodstva. Jovo Lukić je glavom zatresao mrežu Filipa Erića i Borac je tako vrlo rano došao do pogotka koji mu je mogao mnogo značiti.

Ipak, u 7. minuti je već došlo do poravnanja. Nije odbrana Borca dobro reagovala, a Siniša Stevanović jako lijepo pogađa mrežu Bojana Pavlovića i vraća meč u egal. Bilo je i u narednim minutama vidljivo da oba tima imaju želju da dođu do gola, ali često se igra prekidala sitnim faulovima, pa ni domaći nisu gosti nisu mogli da nametnu svoju igru.

U 17. minuti, Jovo Lukić dolazi do još jedne lopte u kaznenom prostoru gostiju, dodaje do Ziljkića, a ovaj šutira. Na putu do mreže loptu iza leđa Erića skreće Stojan Vranješ za novo vodstvo Borca.

Nije se još kako treba smirila situacija nakon vodećeg gola Borca, a Željezničar je već stigao do novog pogotka, i to nakon prelijepe akcije. Samir Bekrić je odigrao pas do Lendrića, ovaj precizno centrira u sredinu i pronalazi Ermina Zeca, koji pogađa za 2:2.

Nije ni ovaj gol pokolebao današnje rivale, koji su nastavili sa igrom spuštenog garda, a u 39. minuti Borac stiže i do trećeg vodstva od početka utakmice. Jovo Lukić sjajnim driblingom izbacuje Kosorića, potom mu bježi i proigrava Zakarića, koji sjajno trese mrežu Erića za 3:2.

Bio je to konačan ishod prvog dijela, a već na otvorenju drugog Željezničar preuzima kontrolu igre, te ubrzo dolazi do poravnanja. Ipak, gosti su poravnali nakon greške Borca, koji je nakon ofanzivnog prekida dozvolio vrlo brzu kontru gostima, a realizovao ju je odličnim golom Ermin Zec, koji je večeras pokazao da može imati značaj za ekipu Željezničara u nastavku sezone. Igrala se 52. minuta.

Igra se malo umirila nakon poravnanja Željezničara, a Borac je u 64. minuti odigrao svoj dotad najbolji napad u drugom dijelu. Jovo Lukić je sa ivice kaznenog prostora šutirao preko gola Filipa Erića.

Željezničar je djelovao nešto svježije i bolje u drugom dijelu i očekivano je krenuo po pobjedu u finišu susreta, a Amar Osim je na teren poslao Semira Štilića, Mustafu Mujezinovića i Luku Juričića.

Ipak, Borac u 85. minuti iz situacije koja je naoko bila apsolutno bezopasna stiže do novog pogotka. Goran Zakarić sa velike distance šutira ka golu Erića, a golman Željezničara ne procjenjuje dobro let lopte i ona završava iza njegovih leđa za veliku radost domaćina.

Do kraja meča, promjena rezultata nije bilo, pa je domaći tim slavio veliku pobjedu kojom je zadržao treće mjesto na tabeli i približio se Željezničaru na tabeli.

Borac - Željezničar 4:3
Stadion: Gradski stadion, Banja Luka. Gledalaca: /. Sudija: Frano Jelić (Široki Brijeg). Strijelci: 1:0 - Lukić (5), 1:1 - Stevanović (7), 2:1 - Vranješ (17), 2:2 - E. Zec (23), 3:2 - Zakarić (39), 3:3 - Zec (52), 4:3 - Zakarić (85).Žuti kartoni: Milojević, Vojnović (Borac), Ikić, Kosorić, Hajdarević, Stevanović, Juričić (Željezničar)

Borac: Pavlović, Dujaković, Subić (84. Kujundžić), Jovanović, Milojević (68. Cruz), Brtan (33. Vojnović), Meleg (84. Radulović), Vranješ (84. Kajkut), Zakarić, Ziljkić, Lukić

Željezničar: Erić, Stevanović, Šehić, Kosorić, Ikić, Hajdarević, Bojo (71. Mujezinović), Alispahić (88. Miletić), Bekrić (71. Štilić), E. Zec, Lendrić (88. A. Zec)

Mladost 2 : 0 Sloboda
Borac 4 : 3 Željezničar
Radnik 0 : 2 Zrinjski
Velež 2 : 1 Široki Brijeg
Olimpik 1 : 1 Krupa
Tuzla City 0 : 0 Sarajevo