Kuglanje: Bronza Beograda sija kao zlato

KOBLAH, 5. oktobar (Info centar).- Kuglaši Beograda drugi put su osvojili bronzane medalje u Svetskom kupu . Posle 2009. treće mesto osvojili su u Kobalhu u Austriji pobedivši austrijski Fojt Sent Pelten sa 5:3 u poenima i sa 128 čunjeva razlike!

- Ova bronza sija kao zlato – kaže Vojko Pavlović trener Beograda.- Svi igrači zaslužuju pohvale za sjajnu igru u meču za treće mesto. Svako je dao veliki doprinos pobedi protiv Austrijanaca koji često igraju na kuglani na kojoj je održan Svetski kup jer je to neka vrsta njihovog nacionalnog trening centra. Posebno valja istaći fantastičnu igru Čongora Baranja koji je sa 686 čunjeva postavio novi rekord kuglane u Hardu. U polufinalu smo naišli na izuzetan tim nemačkog Rot vajsa koji je kasnije osvojio Svetski kup. Oborili smo protivi njih 3.745 čunjeva što je ukupno peti rezultat na Svetskom kupu i od nas su više srušili samo finalisti Rot vajs i Segedin. Imali smo 24 čunja više nego u meču sa Austrijancima za bronzu, ali ni to nije bilo dovoljno za prolazak u finale. Izgubili smo od Rot vajs i prošle godine u polufinalu u Apatinu kada smo bili četvrti...

Beograd se plasirao i u Ligu šampiona u koju je sa Sveskog kupa išlo šest najboljih ekipa od onih koje su se prijavile za ovo ugledno takmičenje. Još uvek nezvanično, Beograd će u prvom kolu na svojoj Banjici dočekati rumunsku Olimpiju iz Jašija, trećeplasirani tim iz Evropa kupa. Subotički Pionir, koji je osvojio četvrto mesto u Svetksom kupu u Koblahu igraće, takođe još uvek nezvanično, u prvom kolu Lige šampiona prtiv nemačkog Šreshajma koji je bio drugi u Kupu Evrope. Međutim, ženska Liga šampiona ima velikih problema, jer je broj ekipa koje su pre međunarodnih kupova potvrdile da žele da igrju ovo takmičenje, nikad manji, ukupno sedam: četiri u Svetskom kupu (daje inače sadam predstavnika u LŠ), dve u Kupu Evrope (daje tri učesnika) i jedna u Kupu NBC federacije (daje jednog predstavnika).

Titulu u Svetskom kupu odbranio je nemački Rot vajs pobedivši Segedin sa 3.816:3.810 čunjeva i 5:3 u poenima. Nemci su, posle 3:3 u igračkim poenima do pobede došli sa dva poena dobijena za više ukupno oborenih čunjeva (+6). Srpski internacionalac Robert Ernješi u redovima Segedina oborio je 638 čunjeva i izgubio poen od Stoklasa (659).

Kod dama, u reprizi finala iz Apatina 2013. Celjanke su se revanširale nemačkoj Viktoriji iz Bamberga i osvojili titulu 3.500:3.466 (6:2). Treće mesto pripalo je Zagreb Zabokiju, koji je lane bio četvrti. Savladao je naš Pionir iz Subotice sa 3.405:3.383 (6:2) i revanširao im se za poraz u prošlogodišnjem meču za bronzu u Apatinu.

Rezultati ostalih kupova – Evropski kup u Varaždinu – kuglaši, finale: Zalaegerseg (Mađarska) – Triglav Kranj (Slovenija) 3.583:3.565 (5:3), za bronzu: Olimpija Jaši (Rumunija) - Rokicani (Češka) 3.466:3.392 (7:1). Konačni plasman: 1. Zalaegerseg, 2. Triglav Kranj, 3. Olimpija Jaši ...9. Niš put.

Kuglašice – finale: Elektro Romgas Trgu Mureš (Rumunija) - Šreshajm (Nemačka) 3.377:3.364 (5:2), za bronzu: Mlaka Rijeka (Hrvatska) - Valaske Mezirice (Češka) 3.426:3.266 (7:1). Konačan plasman: 1. Elektro Romgas, 2. Šreshajm, 3. Mlaka Rijeka.

Kup NBC federacije u Eringenu u Nemačkoj, kuglaši – finale: Nojmarkt (Italija) – Medveščak (Zagreb) 3.701:3.609 (5:3) – Galjanić iz Medveščaka oborio rekord kuglane sa 683 čunja, za bronzu: Repcelaki (Mađarska) - Makpetrol Skoplje (Makedonija) 3.601:3.599 (6:2). Konačan plasman: 1. Nojmarkt, 2. Medveščak, 3. Repcelaki...12. Crvena zvezda.

Kuglašice – finale: Istra Poreč (Hrvatska) – Balaton (Mađarska) 3.366:3.333 (5:3), za bronzu: 1. Brest (Cerknice) – Elere (Mađarska) 3.366:3.284 (4:4, 13:11). Konačan plasman: 1. Istra, 2. Balaton, 3. Brest...9. Kristal (Zrenjanin)...11. Apatin.