TSC
Čukarički
Novi Pazar
Kragujevčani preslišali Kruševljane i "zacementirali" mesto u plej-ofu

Fudbaleri Radničkog 1923 uspešno su se vratili na pobednički kolosek. Četa trenera Feđe Dudića je današnjim trijumfom u komšijskom derbiju sa kruševačkim Napretkom i matematički osigurala učešće u predstojećem plej-ofu, i to tri kola pre završetka regularnog dela Mozzart Bet Superlige - 3:1 (2:0).

Nemaju Kragujevčani milosti prema svojim rivalima na stadionu „Čika Dača“ ovog proleća. Nakon niškog Radničkog, novosadske Vojvodine, IMT-a i Železničara iz Pančeva, danas je bodove u prestonici Šumadije ostavio i kruševački Napredak, koji jednostavno nije bio u stanju da parira veoma nadahuntoj i raspoloženoj Dudićevoj četi. Prisutna publika imala je priliku da uživa u pravoj fudbalskoj rapsodiji momaka u crvenim dresovima, koji su visokim presingom i brzim i preciznim dodavanjima nametnuli ritam igre koji gosti iz Lazarevog grada nisu uspevali da isprate.

Gol Napretka konstantno je visio u vazduhu tokom prvih 45 minuta. Prvi je priliku da „načne“ Kruševljane propustio Milutin Vidosavljević, koji je posle povratne lopte Salija Vižđija u 16. minutu promašio prazan gol. Potom je i sam Vižđi imao priliku da se upiše u strelce, ali ga je u tome sprečio Jovan Marinković, koji je zaustavio loptu maltene na samoj gol liniji.

Nakon skoro tridesetominutne opsade, bedemi kruševačke tvrđave konačno su popustili. Levi bek „crvenih“ Tomislav Dadić je posle duplog pasa sa mladim Aleksićem uspeo da proturi loptu kroz noge golmanu Napretka Vladimiru Saviću, obezbedivši domaćinu dugo čekano vođstvo.

Trebalo je Kragujevčanima skoro trideset minuta da „načnu“ Kruševljane, a samo osam da dupliraju početnu prednost. Asistent kod vodećeg gola Milan Aleksić je fantastičnim udarcem sa dvadesetak metara digao prisutnu publiku na noge i primorao Savića da po drugi put vadi loptu iz svoje mreže. Baš kao i Dadiću, i Aleksiću je ovo bio prvenac u dresu kragujevačkog superligaša.

Da je Sali Vižđi bio za nijansu preciziniji nakon povratne lopte Milutina Vidosavljevića u 38. minutu, Šumadinci su na petnaestominutnu pauzu mogli da odu i sa tri gola prednosti.

Nastavili su Dudićevi izabranici da prete Kruševljanima i na startu drugog poluvremena. Najpre je Bevis iz izgledne pozicije tukao preko gola, a zatim je Vižđi u kratkom vremenskom intervalu dva puta stavljao Savića na muke.

Gosti su prvi udarac u okvir gola Kragujevčana uputili tek u 57. minutu. Učinio je to Nebojša Bastajić, ali je Leković uspeo da izbaci loptu u korner. Nakon izvedenog udarca iz ugla u šansi našao i Andrija Majdevac, ali je lopta na kraju ipak završila u Lekovićevim rukama.

Na suprotnoj strani, Vidosavljević je u 58. minutu uspeo da pronađe put do protivničke mreže, ali je njegovom pogotku prethodila ofsajd pozicija Kilijana Bevisa.

Potpuno nenadano i nepotrebno „crveni“ su doveli u pitanje gotovo izvestan trijumf. Štoper Napretka Ognjen Mršić je u 74. minutu neometan izneo loptu sa svoje polovine terena i došao na nekih tridesetak metara od gola Radničkog pre nego što se odlučio na udarac. Lopta je iznenadila Lekovića, prošla mu ispod ruke i završila u mreži.

Ovaj pogodak praktično je oživeo Kruševljane i pružio im nadu da ipak mogu izbeći poraz na ovom gostovanju. „Kifla“ Đorđa Jovanovića sa ruba šesnaesterca u 86. minutu „zaledila“ je za trenutak pristalice kragujevačkog tima, ali je lopta srećom po domaće završila preko gola.

I onda, u dubokoj sudijskoj nadoknadi vremena, kada se sudija Trifković uveliko spremao da označi kraj susreta, rezervista Đurić je posle udarca Gluščevića i intervencije Savića odbijenu loptu poslao u mrežu za konačnih 3:1.

Osim toga što su današnjim trijumfom „čekirali“ kartu za plej-of, Kragujevčani su ujedno zadržali četvrtu poziciju na tabeli ispred najbližih pratilaca, Čukaričkog i Vojvodine, pokazavši tako da ne odustaju od borbe za Evropu.

Superligašku trku „crveni“ nastavljaju u sredu gostovanjem ekipi Mladosti u Lučanima, a već u nedelju na „Čika Daču“ stiže subotički Spartak.

DUDIĆ: PLASMAN U PLEJ-OF VELIKI USPEH, NASTAVLJAMO BORBU ZA EVROPU

Brzo su fudbaleri Radničkog 1923 preboleli prvi prolećni poraz od Crvene zvezde i ekspresno se vratili u pobednički režim. Današnji trijumf nad kruševačkim Napretkom plod je možda i najbolje partije “crvenih” na “Čika Dači” u prolećnom delu prvenstva i odlična uvertira za naredne izazove na oba domaća fronta.

Šef struke Napretka Vladimir Gaćinović smatra da je prvo poluvreme, u kome je Radnički bio daleko dominantniji rival, odredilo pobednika današnjeg susreta.

- Radnički je bio daleko bolja ekipa u prvom poluvremenu. Nametnuli su ritam koji mi jednostavno nismo mogli da pratimo. Bili su brži na svakoj lopti, agresivniji, odlučniji, dominantniji u polju… U drugom poluvremenu smo bili dosta brži i kompaktniji, preuzeli smo inicijativu i uspeli da smanjimo zaostatak, ali ne i da dođemo do izjednačenja, što bi možda bilo i nezasluženo s obzirom da je Radnički bio dosta bolji, posebno u prvom poluvremenu. Nemam šta da zamerim mojim igračima. Sigurno je da su želeli bolje, ali jednostavno nisu mogli – konstatovao je iskusni strateg.

Gaćinovićev mlađi kolega na klupi Radničkog 1923 Feđa Dudić, koji je po ko zna koji put ove sezone ispraćen ovacijama sa terena, smatra da je pobeda njegove ekipa apsolutno zaslužena, iako po njegovom mišljenju ne bilo nepravedno i da su gosti iz Kruševca na kraju uzeli bod.

- Prvo poluvreme odigrali smo jako dobro, postigli dva gola i propustili nekoliko izglednih prilika. U drugom poluvremenu smo želeli da malo spustimo ritam, imali jednu dobru priliku preko Vižđija da uvećamo vođstvo, postigli i taj gol koji nam je poništen zbog ofsajda, a onda nam se dogodilo da primimo gol iz jedne potpuno bezazlene situacije, gde smo olako pustili štopera Napretka da iznese loptu sa svoje polovine i dođe u poziciju za udarac. Od tog trenutka se sasvim razumljivo uvukla neka strepnja u naše redove, koja je nestala nakon trećeg gola. Možda ne bi bilo nezasluženo ni da je Napredak na kraju uzeo bod, ali to je fudbal. Mojim igračima čestitam što su nakon poraza od Crvene zvede i prekida niza od sedam uzastopnih trijumfa uspeli da se vrate na pobednički kolosek. Mi smo ovom pobedom matematički obezbedili učešće u plej-ofu, i to tri kola pre kraja regularnog dela prvenstva, što po meni predstavlja veliki uspeh. Naravno da se tu naše ambicije ne završavaju. Nastavićemo da se borimo do kraja za što viši plasman na tabeli i da se nadamo eventualnom izlasku u Evropu – poručio je Dudić.

RADNIČKI 1923 – NAPREDAK  3:1 (2:0)

KRAGUJEVAC- Stadion:
 "Čika Dača". Gledalaca: 3 500. Sudija: Dejan Trifković (Beograd). Pomoćnici: Atila Harmat (Subotica), Petar Radić (Novi Sad). Strelci: Dadić u 28, Aleksić u 36. i Đurić u 90+4. minutu za Radnički 1923, a Mršić u 74. minutu za Napredak. Žuti kartoni: Vižđi, M. Vidović (Radnički 1923), Stevanović, Jovanović (Napredak).

RADNIČKI 1923: Leković, Ćosić, Šerbečić, Mitrović, Dadić, Ristić, Aleksić (od 66. Gluščević), Vižđi (od 82. M. Vidović), Vidosavljević (od 66. Zorić), Bevis (od 82. Đurić), Ortiz (od 74. Ivelja). Trener: Feđa Dudić.

NAPREDAK: Savić, Jovanović, J. Marinković, Mršić, Stevanović, Ljubomirac, Krstić (od 60. Sadiković), Blagojević, Zličić (od 46. Marjanović), Bastajić (od 80. Jovanović), Majdevac (od 85. Bojović). Trener: Vladimir Gaćinović

Superliga Srbije Superliga Srbije Mozzart Bet Super liga Srbije Radnički 1923 Napredak