Streljaštvo: Arunovićeva osvojila bronzu vazdušnim pištoljem u Fort Beningu

FORT BENING (SAD), 6. maj - Zorana Arunović, reprezentativka u streljaštvu Crvene zvezde osvojila je bronzanu medalju prvog dana Svetskog kupa u Fort Beningu u SAD u gađanju vazdušnim pištoljem sa 178,2 kruga.

Pre finala bila je prva sa sjajnih 389 krugova (po serijama 95, 97, 98, 95). Počela je bitku za medalje nešto slabije, posle osam dijabola pala je na treće mesto, ali se devetom i desetom dijabolom (10,4 i 9,7) vratila na drugo mesto i držala je ovu poziciju sve do 16. dijabole. Tada je 17. dijabolom „ubila“ 10,3 kruga, a 18. loših 8,9 krugova i to je iskoristila Kineskinja Ći Sun (9,1 i 10,6) u plasirala se u finale finala (178,5:178,2 kruga). Odlučile su tri desetinke...

Zlato je posle raspucavanja 21. dijabolom osvojila Jang Mi Kim (Koreja) koja je kao i drugoplasirana Ći Sun (Kina) imala posle 20. metaka u finalu 199,6 krugova. Takmičarka iz Koreje je bila preciznija dodatnom dijabolom 9,6:9,1 i osvojila prvo mesto.

Bobana Veličković je zauzela odlično sedmo mesto sa 94,8 krugova. Pre finala je bila treća sa 384 kruga (96, 95, 96, 97). Velikovićeva je posle deset dijabola bila šesta, ali je 11. i 12. hicem imala 9,5 i 7,8 krugova. Bežala je, pre toga, Nemici Dorsjuren 0,4 kruga (77,5:77,1) ali je Nemica bila sigurnija 11. i 12. dijabolom (8,5 i 10,5) i probila se dalje (96,6:94,8).

Jasna Šekarić je osvojila 21. mesto u konkurenciji 40 takmičarki sa 376 krugova (97, 92, 95, 92). Finale je vredelo 381 krug.

Ovo je četvrta medalja Zorane Arunović (sve vazdušnim pištoljem) na svetskim kupovima u karijeri, druga ove godine: zlato Minhen 2012, srebro Čangvon 2013. i Minhen 2011. i bronza Fort Bening 2013.

- Sve čestitke Zorani Arunović na sjajnom rezultatu u osnovnom delu, najboljem u svetu ove sezone od 389 krugova – kaže v. d. selektora Goran Maksimović kome u stručnom štabu pomažu treneri reprezentacije Dragan Donević i Jelena Arunović.- Finale je gađala borbeno, malu krizu na početku je uspešno prebrodila , vratila se u bitku za medalje, ali je na kraju jedna greška koštala plasmana u finale finala. I Bobana Veličković zaslužuje pohvalu, plasirala se u finale ali je i nju jedan loš hitac koštao bolje pozicije. Odlično smo počeli takmičenja, nadam se da ćemo nastaviti u ovom ritmu i drugog dana.

U gađanju vazdušnom puškom za muškarce, oborena su dva svetska rekorda. Mađar Peter Šidi je u osnovnom delu „ubio“ 631,9 krug što je novi seniorski svetski rekord (stari 631,2, Nikolo Kampriani – Italija, mart 2013. Odenze, EŠ). Hao Ran Jang (Kina) je sa 627,5 postavio novi juniorski svetski rekord (stari 623,9, Čehreika – Belorusija, mart 2013. Odenze, EŠ).

Prokletstvo novih pravila da se u finalu kreće od nule, i dalje prati skoro sve strelce koji ulaze u plej of sa prve pozicije! Prvog dana u Fort Beningu „broj jedan“ posle kvalifikacija u dve discipline nisu bili i - pobednici. Naša Zorana Arunović je, ipak, došla do bronze, a Šidi, međutim, nije uspeo da osvoji medalju! Novi svetski rekorder je ispao posle prvih osam dijabila i ostao je – osmi! Pobedio je, još junior, Hao Ran Jang (Kina), koji je pre finala bio drugi, sa 208,7 krugova, srebro je pripalo Dempster Kristensonu (SAD) sa 206,4 kruga (pre finala bio je peti), a bronza Serhi Rihteru (Izrael) sa 184,5 krugova (pre finala je bio četvrti). Srbija nema predstavnike u gađanju puškom za muškarce na ovom Svetskom kupu.

Drugog dana Svetskog kupa u vojnoj bazi Fort Bening u SAD na kome učestvuje 290 strelaca iz 40 zemalja (izaći će 520 puta na vatrenu liniju) gađaće od srpskih strelaca Andrija Zlatić i Damir Mikec vazdušnim pištoljem.

Poslednji put Svetski kup je održan u Fort Beningu 2011. Tada su Andrija Zlatić (MK pištolj) i Nemanja Mirosavljev (MK puška 60 metaka ležeći) osvojili bronzane medalje, a Andrea Arsović je plasmanom na šesto mesto MK puškom - trostav osvojila olimpijsku vizu za London.