Na putu za Rusiju (2): Crni dan Brazila i nova titula Urugvaju

Rat je završen, svijet se polako vraća u normalu, a Svjetska fudbalska federacija (FIFA) odlučila je da Kup Žila Rimea održi u Brazilu 1950. godine.

Mnogo polemika i odustajanja je prethodilo ovom takmičenju. Italijani su htjeli da odustanu od odbrane titule, jer bi im put bio skup, ali im je FIFA sve platila, a Njemačkoj i Japanu je učešće zabranjeno. Indijci su odustali jer im nisu dali da igraju bosonogi, a pored njih na takmičenje nisu otišli ni Škotska, Francuska, Portugalija i Turska.  Tako su grupa 1 i 2 imale po četiri ekipe, grupa 3 tri ekipe, a zadnja grupa samo dvije, gdje je Urugvaj deklasirao Boliviju sa 8:0. U prvoj grupi domaćin je na kraju bio najbolji sa pobjedama protiv Meksika i Švajcarske, a u zadnjem kolu je pred 142 hiljade ljudi savladao Jugoslaviju sa 2:0 i prošao dalje. Jugosloveni su bili bolji i od Švajcarske (3:0) i od Meksika (4:1).

Španci su u svojoj grupi trijumfovali protiv Čilea, Engleske i Sjedinjenih Američkih Država, dok su u grupi 3 Šveđani rastužili svjetske šampione. Oni su u 1. kolu savladali Italiju sa 3:2, remizirali sa Paragvajem i to im je bilo dovoljno za prolaz dalje. U finalnoj grupi doživjeli su težak poraz od Brazila sa 7:1, a Španci su prošli malo bolje, pošto su poraženi sa 6:1. U međuvremenu Španija i Urugvaj su igrali 2:2, Urugvajci su bili bolji od Švedska 3:2, a Šveđani od Španije sa 3:1 i onda je došao dan žalosti u Brazilu. Preko 200 hiljada ljudi na Marakani, vođstvo golom Friace u 47. minutu i onda kreće „Marakanazinjo“. Šiafino je izjednačio u 66. minutu, a da 16. jul 1950. godine nikad ne zaboravi nijedan Brazilac i Urugvajac pobrinuo se Čigija u 79. minutu. Legenda kaže da je trener domaćih pobjegao sa stadiona obučen u časnu sestru, da su mnogi na stadionu i u Brazilu umrli od srčanog udara. Džaba je bilo što je Ademir sa osam golova bio najbolji strijelac, džaba sve prethodne ubjedljive pobjede, taj dan će ostati crnim slovom upisan u istoriju ove države. Sa druge strane Urugvajci su po drugi put postali šampioni svijeta i u svojoj zemlji su dočekani kao heroji.