Šumadinci iz Beča doneli pehar

Selekcija Omladinske škole Šumadije 1903, na međunarodnom fudbalskom turniru u Beču, osvojila je prvo mesto u konkurenciji 18 ekipa, sa generacijom 2005. godišta. To je bio tradicionalni „Turnir prijateljstva“ za najmlađe fudbalere, iz kalendara takmičenja pod okriljem UEFE na kojem je pre deset godina učestvovala reprezentacija Kragujevca i osvojila prvo mesto. Ovoga puta za učešće na ovoj manifestaciji prijateljstva poziv je dobila ekipa Fudbalske škole Šumadija 1903 i pod rukovodstvom trenera Vladimira Nikolića ostvarila veliki uspeh. Mališani sa Bubnja su se sa turnira, koji je trajao četiri dana, juče vratili sa peharom, medaljama i fudbalskom loptom za osvojeno prvo mesto, a sinoć su to, u prisustvu svojih roditelja, koji su finansirali njihov put u Austriju, trenera i predstavnika kluba, skoromno proslavili u objektu pored jezera na Bubnju.

Generaciaj 2005 sa trenerom Vladimirom Nikolićem (desno) i pobedničkim peharom (Foto: M. Jovičić)

Na turniru su učestvovale ekipe iz Austrije, Mađarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, a iz Srbije OFK Beograd, Vojvodina, BSK iz Borče i Novi Pazar.

– Otputovali smo na turnir zahvaljujući rukovodstvu kluba i pomoći roditelja, na jedno druženje, iako nismo ni znali sa kojim ekipama igramo, što je bilo u drugom planu. To je bila nagrada za naše angažovanje u dosadašnjem radu. Kako je turnir trajao, nama su apetiti rasli. Osvojili smo drugo mesto u jednoj od tri grupe iz kojih su po dve ekipe išle u završnicu turnira. U četvrtfinalu smo savladali Borac (Šajkaš) sa 3:0. U polufinalu bili smo bolji od Splita i pobedili sa 3:1, a u finalu savladaali ekipu Ohrida sa 4:3 i zasluženo osvojili prvo mesto – pohvalio se trener Vladimir Nikolić posle uspeha njegovih učenika u Beču.

Ekipu Šumadije 1903 predstavljalo je u Austriji 14 igrača od 9,5 do 10 godina. Ovaj uspeh ostvarili su, uz kapitena Bogdana Aksentijevića, još Veljko Savić, Dorđe Miladinović, Luka Tanasijević, Nemanja Vranić, Milan Aleksić, Jovan Jevtić, Todor Majdak, Đorđe Ilić, Ognjen Popović, Aleksandar Stanišković, Mihajlo Vučinić i Veljko Durovski.

Najbolji strelac u ekipi Šumadije 1903 bio je Milan Aleksić sa 10 pogodaka, a sa turnira je poneo fudbalsku loptu.

Utakmice koje smo odigrali nisu bile lake, ali to smo zaboravili kada smo dobili pehar. Obišli smo Prater i lepo smo se proveli – kratko je opisao boravak u Beču budući golgeter sa Bubnja.

Zadovoljan je i Luka Tanasijević:

Sa turnira nosim lepe utiske. Na početku smo se malo plašili, ali smo sve bolje i bolje igralli. U finalu smo gubili sa 1:0, ali smo se vratili u igru i zasluženo pobedili.

Osvajanje prvog mesta na Turniru prijateljstva u Beču nije ostalo nezapaženo u očima onih koji prate mlade talente. Skaut čuvenog Arsenala za Balkan, inače hrvatski državljanin, uputio je poziv ekipi Šumadije 1903 da učestvuje na turnirima u Medulinu, Brčkom i Vroclavu.