Streljaštvo: Srbija šesta, Jovanović 20. na EŠ

ARNHEM, 5. mart (Info centar).- Muška juniorska reprezentacija Srbije vazdušnom puškom zauzela je šesto mesto drugog dana Šampionata Evrope u Arnhemu u Holandiji sa 1.838 krugova (Jovanović 614,1, Kovačević 612,3 Milovanović 612,2).

U konkurenciji deset selekcija, zlato je pripalo prošlogodišnjim vicešampionima Rusima sa 1.858,6 krugova, srebrom su se okitili Italijani sa 1.858,5 krugova dok je bronza, kao i lane, pripala Nemačkoj sa 1.848 krugova. Četvrti su Hrvati sa 1.847,4 kruga, a peti Mađari sa 1.845,5 krugova.

Ulaznica za pojedinačno finale koštala je 617,4 kruga. Najbolji pojedinačni plasman od srpskih strelaca ostvario je Kragujevčanin Stavan Jovanović na 20. poziciji sa 614,1 krug, 27. je mladi debitant iz Jagodine Lazar Kovačević sa 612,3 kuga a 28. u konkurenciji 47 strelaca je Andrija Milovanovvić sa 612,2 kruga.

Zlatnu pojedinačnu medalju osvojio je Rus Vladimir Fetisov sa 208,7 krugova što je novi juniorski evropski rekord finala (stari Vladimir Maslenikov – Rusija 206,8 sa SP u Granadi 2014). Drugo mesto pripalo je Mađaru Ištvanu Peniju sa 205,4 kruga, dok je bronzu osvojio hrvatski strelac Borna Petanjek sa 183,4 kruga. Petanjek je pre finala bio najbolji sa 624 kruga.

- Juniori su propustili šansu za medalju jer, generalno gledajući , svi rezultati u prva dva dana su slabiji nego lane u Moskvi, ali se niko nije žalio na uslove posebno na svetlo– komentar je Srećka Pejovića sportskog direktora SS Sbije.- Imali su veliku tremu, nisu se sa njom izborili na pravi način i sva trojica nisu bili ni blizu svojim srednjim rezultatima u sezoni.

Prošle godine na EŠ u Moskvi, reprezentacija je bila peta, a Stevan Jovanović je u pojedinačnom finalu takođe osvojio peto mesto.

U prva dva dana srpski strelci osvojili su jednu medalju. Bronzom se okitila ženska juniorska reprezentacija puškom sa 1.235,5 krugova (Vukašinović 412, Radulović 412, Babić 411,5). Oborile su i ekipni državni rekord od 1.235,2 kruga koji je u Plzenu na turniru „Olimpijske nade“ 2014. postavila reprezentacija Srbije (Babić, Vukašinović, T. Todorović).

Trećeg dana gađaće seniorke puškom (Ivana Maksimović, Dragana Todorović i Andrea Arsović) i seniori pištoljem (Dimitrije Grgić, Andrija Zlatić i Damir Mikec). U Moskvi 2014. Maksimovićeva, Arsovićeva i Todorvićeva su osvojile evropsko ekipno zlato sa evropskim rekordom, Andrea Arsović se okitila i pojedinačnim srebrom a Ivana Maksimović bronzom. Seniori su pištoljem osvojili peto mesto i do bronze su im nedostajala tri kruga.