Valjevo 2008: Panatanaikosu titula u tesnom finalu protiv Partizana; Surgut treći, ispred Metalca

Završen je međunarodni košarkaški turnir u Valjevu, kojim je obeleženo šest decenija ovog sporta, kroz postojanje KK Metalac. U prepunoj Hali sportova, uz televizijsku pokrivenost finalne utakmice od strane javnog servisa, RTS-a, gledaoci su uživali u dve jako zanimljive utakmice, u kojim je viđena i jaka borba, kao i dopadljiva, kvalitetna košarka, uprkos činjenici da je prevashodni cilj svih učesnika da uigraju ekipe pred početak sezone.
Jak, konkurentan, dobro organizovan i propraćen od strane gostiju, novinara i publike sa strane – ovaj turnir svakako zaslužuje da postane tradicionalan, a valjevski auditorijum bi bez problema ispunio i mnogo veću dvoranu.
U utakmici za treće mesto, član Prve lige Rusije, tim Univerziteta iz Surguta savladao je domaćina turnira, valjevskog Metalca, od predstojeće takmičarske sezone ekipu koja u Swisslion košarkaškoj ligi Srbije ima ozbiljne ambicije da se čak bori i za Superligu – rezultatom 88:78.
U finalu, koje je bilo repriza ključne utakmice TOP16 faze minule Eurolige (samo s drukčijim ishodom), šampion Grčke i pobednik nacionalnog Kupa, atinski Panatanaikos slavio je nad Partizanom, osvajačem triple krune u Srbiji, sa 64:61. Najboljim igračem turnira proglašen je Dru Nikolas, izvanredni šuter „zelenih“ iz Atine, dok je najbolji strelac bio Nikola Lepojević, iz ekipe Surguta, postigavši na dve utakmice ukupno 38 poena.

Meč za 3. mesto: KK Metalac – KK Univerzitet Surgut 78:88

Utakmica koja je bila prava prilika za trenere obe ekipe da oprobaju sastave uoči predstojeće sezone, Metalac bolji u prvom, a gosti iz Rusije u drugom poluvremenu. Na kraju zaslužena pobeda „univerzitetlija“. Valjevci otvaraju duel sigurno, gde Lukajić posle 3’ traži prvi tajm-aut. Ali, serija se nastavlja, te Metalac pravi uzastopnih 9-0 do polovine perioda. Tada Rusi poboljšavaju napad, i preko raspoloženog Čalmersa smanjuju na 16:10, na 3’ pre kraja prve deonice. Od momaka u crvenim dresovima, istakli su se Dragomir Marojević, Panić i Jereminov, koji 10’’ pre zvuka sirene sa linije penala pogađa za rezultat četvrtine – 24:19. U prvom delu drugog perioda, igralo se izjednačeno. Zahvaljujući kasnijim greškama domaćih, Surgut se približava na -1 (38:37), da bi odmah nakon toga prvi put i poveo, košem Lepojevića (38:39). Tada Đurović traži tajm-aut, a Metalac kreće da igra angažovanije i do kraja poluvremena vraća vođstvo – 47:45.
Treća četvrtina u svojoj prvoj polovini donosi igru „koš za koš“. Na polovini deonice, trener Lukajić dobija tehničku grešku, a trend ujednačene igre se nastavlja, donoseći sve preduslove za neizvesnu završnicu. Međutim, to se nije dogodilo, jer se ruski tim u samom finišu ovog dela igre odlično snalazi protiv nešto lošije postavljene zonske odbrane Valjevaca, pa se u poslednju četvrtinu ulazi rezultatom 63:70. Kao i u polufinalu, puleni Vlade Đurovića padaju u igri kako je utakmica bila bliža kraju, a to su pokazali i u uvodnim minutima poslednje deonice, kada su spoljni igrači izgubili za kratko vreme tri lopte, omogućivši lake poene gostima, koji nakon 3’ igre vode 78:65. Jereminov trojkom na 4’ do kraja smanjuje na 74:81, ali Stefanović s druge strane vraća trojku za 74:84. Finiš prepun Metalčevih grešaka, koji su Rusi odigrali disciplinovano u napadu i dovoljno jako u odbrani, da ne izgube stečenu prednost, i na kraju slave pobedu od 10 poena razlike.

Metalac – Univerzitet Surgut 78:88 (24:19, 23:26, 16:25, 15:18) - Hala sportova, Valjevo; - gledalaca: 2.000; - sudije: Juras, Vesković (obojica Beograd) i Milovanović (Valjevo); - semafor: 7:2 (3’), 11:2 (5’), 16:10 (7’), 23:15 (9’), 30:27 (14’), 35:33 (16’), 38:39 (18’), 55:55 (24’), 60:60 (27’), 61:67 (29’), 65:78 (33’), 71:81 (35’), 76:85 (39’).

Metalac: Jereminov 15p, Teodosić 12p, D. Marojević 12p, Panić 11p, Mićević, Birčević, Gagović, Tanasković, Ljubojević, R. Marojević, Beljić, Đorđić, Đukanović. Trener: Đurović.
Surgut: Lepojević 26p, Komanovski 16p, Čalmers 14p, Stefanović 13p, Krasnikov, Ahmenji, Jasenikov, Sabenjikov, Radenov, Tubanov, Bermuhin, Atimbala. Trener: Lukajić.

Finale: KK Partizan – KK Panatanaikos 61:64

Jako izjednačena utakmca, vrlo dobrog kvaliteta igre, uz završnicu koja pomalo loše utiče na nerve... U takvom finišu, PAO je ipak bio staloženiji i naneo prvi poraz sedmostrukom uzastopnom srpskom prvaku u pripremnom periodu. Utakmicu fantastično započinje Nikolas, koji uacuje tri uzastopne trojke za Grke u prva 3’. Partizan drži priključak uigranim kombinacijama u napadu, uz Božića veoma efikasnog van linije 6.25 (takođe maksimalan u prva tri pokušaja). Boljom igrom u defanzivi PAO stiče prednost od 11 poena – 20:31. Posle dvominutnog predaha, Vitkovac predvodi „crno-bele“ u seriji 7-0 početkom drugog perioda. Na 3’ do kraja prvog poluvremena Obradović traži minut odmora, međutim, trojkom Aleksića na 1’20’’ do velikog odmora, Partizan je i poveo 38:37. Tokom ovog perioda Beograđani su odlično odigrali odbranu.

"Detalj sa finalnog meca"

U prvom delu trećeg perioda igra se izjednačeno, uz kvalitetnu odbranu s obe strane. Na 2’ do kraja četvrine Panatanaikos je imao samo poen prednosti – 46:47. Na pola minuta do isteka 30’, Božić postiže pogodak za tri poena i Partizanu daje rezultat od 49:50, ali Focis na drugoj strani u poslednjoj sekundi pogađa za 2 i skor postavlja na 49:52. Kada je otpočela poslednja četvrtina, Veseli već u 1’ pogađa za 3, izjednačivši, a potom se igra ujednačeno narenih par minuta. Rašić na 6’ pre kraja gubi loptu, da bi Spanulis iz kontre postigao lagan koš – 54:58. U neizvesnoj završnici Partizan se „držao“ i na 1’37’’ imao manjak od tri poena (58:61). Na 45’’ do kraja, pri rezultatu 58:63, Milošević promašuje u pokušaju trojke, a Atinjani rutinski troše vreme, i održavaju vođstvo do kraja. Konačan rezultat – 61:64, dovoljan da se konstatuje jak otpor Beograđana, iako imaju „tim u formiranju“, kako je to rekao posle polufinala protiv Partizana Vlade Đurović, stručnjak na kormilu Metalca. Pobednički pehar otišo je u ruke Grka, a gromoglasni aplauzi sa tribina došli su nakon uručivanja nagrada svakoj od ekipa i pojedinaca.

Partizan – Panatanaikos 61:64 (20:31, 18:9, 11:12, 12:12) - Hala sportova, Valjevo; - gledalaca: 2.000; - sudije: Belošević (Beograd), Nešković i Marić (obojica Kraljevo); - semafor: 7:9 (3’), 15:20 (7’), 18:23 (9’), 27:31 (13’), 33:37 (17’), 38:37 (19’), 42:43 (22’), 44:43 (24’), 46:46 (27’), 46:49 (29’), 52:54 (33’), 54:60 (35’), 58:60 (37’).

Partizan: Božić 18p, Veseli 9p, Đurković 6p, Miošević 6p, Aleksić 6p, Vitkovac 6p, Rakočević 6p, Rašić 4p, Tapušković, Riznić, Balaban, Lučić. Trener: Jovanović.
PAO: Nikolas 17p, Spanulis 11p, Perpetoglu 11p, Focis 8p, Alvertis 6p, Dijamantidis 6p, Hadživretas 3p, Batiste 2p, Šakota, Vernulis, Jasikevičijus. Trener: Obradović.

Nakon finalnog okršaja, predsednik valjevskog kluba, Duško Đukanović uručio je pehare i diplome nagrađenim timovima (a svi su dobili po pehar), kao i najboljim pojedincima. Uz konstataciju da je ovo bio dostojan pomen na jublej, koji košarkaška u gradu slavi kroz bitisanje KK Metalac – šest neprekidnih decenija, nada ostaje da će se i naredne godine uz domaćina naći renomirani rivali, ali i sportski prijatelji. Valjevski Metalac zahvaljuje svima koji su imali bilo kakve veze s ovom svojevrsnom proslavom, ali i klubom uopšte tokom svih proteklih godina, i želi da svaki sledeći jubilej proslavi još bolje, a uz težnju da već možda naredni bude ovenčan i značajnim uspesima.