11.06.2013 Vinko Janković

MFL Sombor pregled 25. kola: Šest pobeda gostiju, četiri rezultata 2:3

Dvadesetpeto kolo prvenstva u Međuopštinskoj fudbalskoj Ligi Sombor-Apatin-Kula-Odžaci, ostaće upamćeno po tome što je na sedam utakmica , pobede izvojevalo šest ekipa gostiju, jedna pobeda domaćina, a četiri rezultata su bila identična 2:3. Čast domaćinima u ovom kolu spasili su fudbaleri Dinama u Sonti, koji su sa 2:0 savladali Jedinstvo 1947 iz Koluta. U ovom kolu postignuto je 27 golova, ili 3, 9 po jednom meču. Odigrana su i dva derbija iz samoga vrha tabele u kojima su bodove osvojile gostujuće ekipe. U onom, odigranom u Somboru, odžačani su savladali domaći ŽAK , a u drugom , u Ruskom Krsturu, svilojevčani su minimalcem otpisali Rusina iz trke za viši rang. Na utakmici kraj pruge, u jednoj pravoj svečarskoj atmosferi, uz prisustvo oko 400 navijača ova dva kluba, prekrasni dekor na tribinama , fudbaleri OFK Odžaka su sasvim zasluženo savladali svoga domaćina sa 2:3. Ovaj meč je obeležilo kašnjenje početka utakmice( oko 12 minuta) zatim visoko vođstvo odžačana od 0:3 do 70 minuta, ružno skandiranje i poruka navijača iz Odžaka svojim fudbalerima, i pretnja napuštanjem tribina. Pet golova je bilo i u Liparu, gde su šantićani savladali domaću ekipu sa 2:3. Fudbaleri Lipara su vodili sa 1:0, a gosti su golovima Sjerana, Gavrića i Lenđela došli do pobede. U Ribarevu  su gosti uzeli tri boda, a rezultat se kretao 0:1 (Mijatović), potom 1:1, zatim vođstvo domaćina 2:1, novo izjednačenje preko Bandobranskog i na kraju Trbojević svojim golom donosi nove bodove metalcima iz Sombora. Četvrto 2:3, desilo se u Laliću , gde su fudbaleri Dunava, četvrtom uzastopnom pobedom "potopili" domaću Panoniju. Interesantno je napomenuti da su lalićani vodili sa 2: 0, ali su gosti uspeli da preko svog najboljeg strelca Željka Balaža, koji je tri puta naterao golmana domaćih da vadi loptu iz svoje mreže, osvoje nove bodove i naprave skok na tabeli za jedno mesto. I konačno, rastinci su , nakon tri poraza, uspeli da se trgnu i pobede poslednju OFK Šikaru (4:0) na igralištu u somborskom izletištu. Za ovaj meč, domaći sastav je opet imao knap jedanaest igrača na raspolaganju i prvo poluvreme je uspeo da sačuva svoju mrežu , da bi u nastavku, tek od 65 minuta kada je Žakić dao prvi gol rastinaca, počelo loše po njihovu ekipu. U narednih deset minuta su, Veinović u 69, zatim braća Dimitrije (71)  i Filip Cvetić (75) zapečatili sudbinu šikarčanima. Nakon ovih rezultata, odžačani su prvi sa 58 bodova ispred Terekveša sa 57 i ŽAK-a sa 56. Četvrti Rusin, jesenji prvak, na kolo pre kraja , nema nikakvih šansi za viši rang sa osvojena 53 boda. Na začelju, tri ekipe mogu posle zadnjeg kola samo da izmene mesta, ali nikako da preteknu OFK Metalca koji sigurno ima obezbeđeno jedanaesto mesto na tabeli. U narednom kolu , jedan derbi privlači pažnju, i od njegovog ishoda zavisi drugi putnik u viši rang, pošto odžačanima samo bod iz utakmice sa Dinamom u Odžacima donosi status područnog ligaša od naredne sezone. Utakmica u Svilojevu šlager je na kraju sezone, a njen nerešen ishod vodi Terekveš u Područnu Ligu, dok će njihovim gostima iz Sombora, samo pobeda doneti povratak među staro društvo. Ovaj derbi će privući i veliki broj gledalaca na igralište u Svilojevu ne samo iz ova dva mesta nego i šire.

Na slici: Navijači OFK Odžaka na tribinama igrališta kraj pruge na  nedeljnoj utakmici u Somboru i ekipa FK ŽAK-a pred početak derbija u Somboru

Aleksa Šantić 3 : 0 OFK Šikara
Rastina 1918 2 : 1 Rusin
Terekveš 0 : 2 ŽAK
OFK Odžaci 2 : 1 Dinamo
Jedinstvo (K) 1 : 0 Jedinstvo (R)
OFK Metalac 3 : 0 Panonija
Dunav 2 : 2 Lipar