17.10.2009 wienerliga.org

Spartak - Ribnica 2:3

Ribnica je stigla do prve pobede u sezoni, a Spartak iz Ljiga do istorijskog, prvog boda u elitnom rangu. U maratonskom meču koji je trajao čak 125 minuta, Kraljevčani su „na iskustvo" stigli do trijumfa u meču koji je bio pun preokreta. Uverili su se sinoć Ljižani koliko je teško osvojiti set u društvu najboljih, a kamoli stići do pobede, mada nisu bili daleko da peti set reše u svoju korist.

Očiglednu tremu u redovima domaće ekipe gosti su na samom početku meča iskoristili, pa su ovaj set lako rešili u svoju korist. Uspeo je Spartak samo da povede na prvom tehničkom tajm-autu (8:7), ali je do kraja prvog seta Ribnica bila dominantna, što se na kraju videlo i na semaforu – 25:19.

U naredna dva perioda igre Ljižani su pokazali da nisu zalutali u društvo najboljih. Velikom željom i borbenošću najpre su stigli do izjednačenja u maratonskom drugom setu. Finiš seta obeležile su greške tehničara Kostića na jednoj i Bićanina na drugoj strani, ali i maestralno nadmetanje zlatnih kadeta Perića i Kovačevića. Ljižani su u tim trenucima manje grešili, a Perić bio za nijansu uspešniji. Domaćin je imao prvu set loptu (24:23), ali je iskoristio tek šestu – 31:29, dok je Ribnica propustila jednu, pri rezultatu 28:27.

Do prvog boda Spartak je stigao tako što je većim delom trećeg seta vodio. Ipak, u samom finišu najpre su se poigrali živcima svojih navijača propustivši dve vezane set lopte (24:22), a onda je Perić uzeo stvar u svoje ruke i sa dva vezana poena doneo svojoj ekipi prvi superligaški bod i nadu da bi mogla da se slavi i prva pobeda.

Da ne bude tako pobrinuo se trener Ribnice Mačužić koji je izveo tehničara Bićanina i na njegovo mesto uveo 16-godišnjeg Aleksu Brđovića. Da će možda i prevazići slavnog oca, mlađani Brđović je pokazao maestralnim proigravanjima i igrom na mreži, ali pre svega neverovatnom mentalnom snagom i mirnoćom, posebno u petom setu. Uz Borovnjaka, svakako je najzaslužniji za pobedu svoje ekipe.

Pokloni za zlatne kadete

Na početku sinoćnjeg spektakla cveće i pokloni za zlatne kadete Uroša Kovačevića i Milana Perića, kao i njihovog pomoćnog trenera u srpskoj reprezentaciji Milivoja Radisavljevića. Oko 800 gledalaca pozdravilo je svetske šampione ovacijama i aplauzima.

Spartak (Ljig) – Ribnica 2:3 (19:25, 31:29, 26:24, 18:25, 14:16)

Dvorana: OŠ „Sava Kerković". Gledalaca: 800. Sudije: Dejan Jovanović (Beograd) i Dejan Rogić (Užice). Trajanje meča: 125 minuta.

SPARTAK: Kostić 3, Perić 20, Stevović 4, S. Ilić 8, Nićiforović 10, Poznić 18, Kovačević (libero), Pržić 2, Milošević 19, U. Ilić, Kalanj, Spasojević. Trener: Milivoje Radosavljević.

RIBNICA: Kovačević 10, Božić 27, Ivanković 8, Bićanin 2, Aleksić 12, Radević 20, Jović (libero), Borovnjak 13, Mijalković 1, Brđović, Milovanović, Kolarević. Trener: Boško Mačužić.