Fudbal: Pirova pobeda Palilulaca

Utakmicama 30. kola, proteklog vikenda završeno je prvenstvo u Zoni „Morava“ u kojoj su se, sa različitim uspehom, pet kragujevačkih klubova borili za bodove. Šumadija 1903 pobedom u Novom Selu se posle pet godina vratila u Srpsku ligu „Zapad“ i već je proslavila ovaj uspeh. Bodove je osvojio i Arsenal na svom terenu u suretu sa Dragačevom iz Guče, ali je sa Slobodom iz Donjih Grbica i Karađorđem iz Ribnice izgubio status zonaša.

Posle samo jedne sezone u Zoni „Morava“ ekipa iz Palilula, koju je vodio trener Željko Buzić, vraća se u Prvu gradsku ligu Kragujevca iz koje je u viši rang uveo trener Slavoljub Kizić.

Fudbaleri Arsenala pobedom se oprostili od Zone „Morava“ (Foto: M. Jovičić)

Iako su u prolećnoj sezoni fudbaleri Arsenala osvojili 27 bodova, to im nije bilo dovoljno za opstanak, jer su u prvom delu prvenstva uknjižili samo devet bodova. Imali su i peh da na svom terenu izgube od Rudara iz Baljevca sa 2:1, što je bilo odlučujuće za konačan plasman, jer su imali isti broj bodova (36). Zbog toga Baljevčani idu u baraž, a Palilulci se sele u niži rang. Ovo je bila deveta uzastopna utakmica Arsenala bez poraza i sedma pobeda, koja im ništa nije značila. Da je Rudar na svom terenu igrao nerešeno sa Mokrom gorom situacija bi bila obrnuta i povoljnija za Kragujevčane, ali nije propustio šansu da pobedi na svom terenu.

Ipak, Arsenal se časno oprostio od zonskog takmičenja. Borio se do poslednjem kola i savladao veoma dobru ekipu Dragačeva, koja je sa samo jednim bodom više od Arsenala (37) zauzela osmo mesto na tabeli. Gledaoci su u veoma dinamičnoj utakmici videli i sedam golova, od kojih su po jedan na obe strane postignuti sa bele tačke.

Gosti su ušli u utakmicu rasterećeniji, jer su na vreme obezbedili opstanak. Domaćin je bio opterećen imperativom pobede, ali je brzo došao do prednosti. U osmom minutu, Barać je doveo Arsenal u vođstvo, ali se gosti nisu predavali. Petnaestak minuta kasnije bilo je 1:1, a strelac za zonaša iz Guče bio je Stojković, pa su rivali na odmor otišli nerešenim rezultatom.

Početkom drugog poluvremena, kapiten Arsenala Stefanović, pogotkom je obezbedio novo vođstvo domaćina. Fudbaleri Dragačeva brzo su došli do drugog izjednačenja. U 56. minutu, Lišanin je savladao golmana Arsenala Čalovića i poravnao rezultat na 2:2. Posle ovog pogotka, Palilulci su krenuli ofanzivnije i češće su ugrožavali gol Čabarkape. Bolja igra je krunisana sa još dva pogotka. U 65. minutu Stevanović je sa bele tačke doneo domaćinu i treće vođstvo, a kapiten Stefanović svojim drugim pogotkom na utakmici povećao prednost Arsenala na 4:2.

U 84. minutu sudija Todorović iz Kraljeva dosudio je još jedan jedanaesterac, ali u korist gostiju iz Guče. Siguran sa 11 metara bio je štoper Mijatović i smanjio rezultat na 4:3, koji je ostao do kraja utakmice.

Kada su saznali rezultat iz Baljevca, u Arsenalu nisu imali razloga za radost zbog sedme pobede u prolećnom delu prvenstva, koja, kako se pokazalo, nije mogla da spase Palilulce od ispadanja iz lige.

Fudbaleri Šumadije 1903 su na vreme obezbedili prvo mesto i rasterećeno su odigrali utakmicu u Novom Selu kod Vrnjačke Banje, gde su pobedili Omladinca sa 3:2 i sa prednošću od šest bodova u odnosu na drugoplasiranu Mokru goru potvrdili šampionsku titulu.

Grošničani su osvojili bod u Trbušanima igrajući nerešeno 2:2 sa domaćim Poletom, što je omogućilo Vodojaži da osvoji jedanaesto mesto sa 37 bodova, koliko imaju. Zbaog gol-razlike bolje plasirani Dragačevo, Omladinac i Trepča.

Sloboda iz Donjih Grbica nije imala šansu da se spase ni u poslednjem kolu, pa je posle poraza od Metalca u Kraljevu sa 2:0 ispala iz zone i sa Arsenalom se vraća u Prvu gradsku ligu Kragujevca.

Poraz je doživela i bresnička Slavija, u Gornjem Milanovcu, od Takova sa 3:1, ali ovaj rezultat nije uuticao na plasman. Ekipa koju vodi trener Vladica Radovanović sa 40 bodova osvoojila je šesto mesto, što je veliki uspeh Bresničana, koji su imali ambicije samo da ostanu u zoni.

Orlovac je u Mrčajevcima pobedio Karađorđa iz Ribnice kod Kraljeva sa 2:1 i osvojio četvrto mesto sa 43boda. Trepča je odigrala nerešeno 0:0 u Tutinu, a Rudar je u Baljevcu pobedio Mokru goru sa 3:2, pa će u baražu pokušati da izbori opstanak u Zoni „Morava“.

U narednoj sezoni, u ovoj zoni Kragujevac će imati umesto pet četiri prredstavnika, jer se, posle ispadanja Arsenala i Slobode, dva kola pre završetka prvenstva u Prvoj gradskoj ligi u viši rang plasirao Partizan iz Cerovca.

ARSENAL – DRAGAČEVO (GUČA) 4:3 (1:1)

KRAGUJEVAC – Stadion: Arsenala. Gledalaca: 100. Sudija: Sudija: Marko Todorović (Kraljevo). Strelci: Barać u 8, Stefanović u 48. i 80. i Stevanović u 65. minutu (iz jedanaesterca) za Arsenal, Stojković u 23, Lišanin u 56. i Mijatović u 84. miinutu (iz jedanaesterca) za Dragačevo.

ARSENAL: Čalović, Jevremović (Stević), Marić, Sretenović, Todorov, Kuč, Prodanović (Petrović), Stevanović, Barać (Tošović), Stefanović, Ilić.

DRAGAČEVO: Čabarkapa, Ristović, Vukašinović, Pajović, Mijatović, Ivanović, Šarčević, Stojković, Đorđević, Lišanin, Zucović.

IGRAČ UTAKMICE: Zlatko Stefanović (Arsenal).